Reklama
Reklama

​Wygląda jak miniaturowe drzewko. Zrób to, a obsypie się kwiatami

Chcesz mieć drzewko w domu lub w mieszkaniu? Bez wątpienia nie ma lepszego wyboru niż azalia na pniu. Jest delikatna, piękna i wprowadza do mieszania nutę elegancji. Jednak potrzebuje także specjalnego traktowania. Sprawdź, jakie warunki lubi azalia na pniu i dowiedz się, jakich błędów unikać, a obsypie się kwiatami.

Jakie warunki lubi azalia na pniu?

Ze względu na duże wymagania, zadbanie o odpowiednie warunki dla azalii na pniu jest kluczowe. Jeśli chodzi o stanowisko, to najlepiej rośnie w jasnym miejscu przy rozproszonym świetle. Zadbajmy o to, by nie była bezpośrednio wystawiona na słońce, bo może to doprowadzić do przypalenia liści. Natomiast zbyt dużo cienia sprawi, że będzie miała ograniczoną możliwość kwitnienia. Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia dla azalii na pniu. Optymalny zakres to 18-20 stopni Celsjusza. Z kolei przed kwitnieniem, czyli w okresie zimowym, najlepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce, gdzie będzie około 5 stopni Celsjusza.

Sprawdź również: Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści

Azalia na pniu lubi kwaśną glebę. Podłoże powinno mieć pH w zakresie od 3,5 do 4,5. Warto wybrać specjalistyczną ziemię do azalii i różaneczników. Jeśli chodzi o wilgotność w pomieszczeniu, najlepszym określeniem jest — umiarkowanie wysoka. Azalia na pniu nie lubi ani przesuszenia, ani nadmiaru wilgoci. Powinniśmy zadbać, by wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie się znajduje, była wysoka, co będzie wspierało jej rozwój, ale zdecydowanie nie zbyt duża.

Sprawdź również: Obierasz ten owoc? Zamiast wyrzucić do kosza, włóż skórkę do doniczki ze skrzydłokwiatem

Azalia na pniu — cięcie, nawożenie, podlewanie i przesadzanie

Do zachowania kształtu azalii na pniu konieczne jest regularne przycinanie jej pędów. Takie czynności przeprowadzamy regularnie, po kwitnieniu, obcinając pędy o 2-3 cm. Jeśli chcemy zapewnić naszej roślinie intensywne kwitnienie, powinniśmy zadbać również o odpowiednie nawożenie. Najlepiej stosować nawozy przeznaczone dla azalii i nawozić ją co 1-2 tygodnie w okresie kwitnienia i co 2-3 tygodnie w sezonie.

Sprawdź również: Babcia wkłada je do doniczek. Dzięki temu rośliny rosną, jak oszalałe

Kluczowe dla tej rośliny jest także nawodnienie. Latem azalię na pniu podlewamy codziennie, a zimą co kilka dni. Oczywiście regularnie kontrolujemy wilgotność powietrza. Najlepiej do podlewania wykorzystywać miękką i przegotowaną wodę w pokojowej temperaturze. Możemy zakwasić ją kilkoma kroplami soku z cytryny. By uniknąć moczenia kwiatów, zwłaszcza zimą, warto, zamiast podlewania rośliny wybrać zraszanie. Jeśli chodzi o przesadzanie, powinniśmy robić to, co 2-3 lata. Wystarczy wybrać niewiele większą doniczkę od poprzedniej i zadbać o drenaż na jej dnie.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat obsypie się nowymi kwiatami. Wystarczą mu domowe resztki

Masz w ogrodzie drzewka owocowe? W styczniu koniecznie zafunduj im ten zabieg

Zamiast do sosu wlej to do zamiokulkasa. Od razu wystrzeli bujnymi liśćmi

INTERIA.PL