Wygląda jak miniaturowe drzewko. Zrób to, a obsypie się kwiatami
Chcesz mieć drzewko w domu lub w mieszkaniu? Bez wątpienia nie ma lepszego wyboru niż azalia na pniu. Jest delikatna, piękna i wprowadza do mieszania nutę elegancji. Jednak potrzebuje także specjalnego traktowania. Sprawdź, jakie warunki lubi azalia na pniu i dowiedz się, jakich błędów unikać, a obsypie się kwiatami.
Ze względu na duże wymagania, zadbanie o odpowiednie warunki dla azalii na pniu jest kluczowe. Jeśli chodzi o stanowisko, to najlepiej rośnie w jasnym miejscu przy rozproszonym świetle. Zadbajmy o to, by nie była bezpośrednio wystawiona na słońce, bo może to doprowadzić do przypalenia liści. Natomiast zbyt dużo cienia sprawi, że będzie miała ograniczoną możliwość kwitnienia. Warto także zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia dla azalii na pniu. Optymalny zakres to 18-20 stopni Celsjusza. Z kolei przed kwitnieniem, czyli w okresie zimowym, najlepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce, gdzie będzie około 5 stopni Celsjusza.
Sprawdź również: Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Azalia na pniu lubi kwaśną glebę. Podłoże powinno mieć pH w zakresie od 3,5 do 4,5. Warto wybrać specjalistyczną ziemię do azalii i różaneczników. Jeśli chodzi o wilgotność w pomieszczeniu, najlepszym określeniem jest — umiarkowanie wysoka. Azalia na pniu nie lubi ani przesuszenia, ani nadmiaru wilgoci. Powinniśmy zadbać, by wilgotność powietrza w pomieszczeniu, gdzie się znajduje, była wysoka, co będzie wspierało jej rozwój, ale zdecydowanie nie zbyt duża.
Sprawdź również: Obierasz ten owoc? Zamiast wyrzucić do kosza, włóż skórkę do doniczki ze skrzydłokwiatem
Do zachowania kształtu azalii na pniu konieczne jest regularne przycinanie jej pędów. Takie czynności przeprowadzamy regularnie, po kwitnieniu, obcinając pędy o 2-3 cm. Jeśli chcemy zapewnić naszej roślinie intensywne kwitnienie, powinniśmy zadbać również o odpowiednie nawożenie. Najlepiej stosować nawozy przeznaczone dla azalii i nawozić ją co 1-2 tygodnie w okresie kwitnienia i co 2-3 tygodnie w sezonie.
Sprawdź również: Babcia wkłada je do doniczek. Dzięki temu rośliny rosną, jak oszalałe
Kluczowe dla tej rośliny jest także nawodnienie. Latem azalię na pniu podlewamy codziennie, a zimą co kilka dni. Oczywiście regularnie kontrolujemy wilgotność powietrza. Najlepiej do podlewania wykorzystywać miękką i przegotowaną wodę w pokojowej temperaturze. Możemy zakwasić ją kilkoma kroplami soku z cytryny. By uniknąć moczenia kwiatów, zwłaszcza zimą, warto, zamiast podlewania rośliny wybrać zraszanie. Jeśli chodzi o przesadzanie, powinniśmy robić to, co 2-3 lata. Wystarczy wybrać niewiele większą doniczkę od poprzedniej i zadbać o drenaż na jej dnie.
Zobacz też:
Zamiast kupować, wyhoduj w mieszkaniu. Ogrodnik wyjaśnia, jak uprawiać pieczarki
Te drzewa i krzewy wymagają cięcia zimą. Dzięki temu zabiegowi zbierzesz obfite plony
Wiosenne kwiaty w twoim ogrodzie zaczęły już kwitnąć? Ogrodnik radzi, co zrobić