Wybierz ten bajeczny krzew do ogrodu. W mig obsypie się licznymi, różowymi kwiatami
Marzysz o pięknym, kolorowym krzewie w swoim ogrodzie, który dodatkowo będzie łatwy w uprawie? W takim razie posadź kolkwicję chińską, wypuszczającą już w maju duże, jasnoróżowe kwiaty o cudownym zapachu. Sprawdź najważniejsze informacje o tej zjawiskowej roślinie, a być może już niedługo zagości na twojej posesji.
Kolkwicja chińska rośnie naturalnie w Chinach, a w Europie pojawiła się już sto lat temu. Mimo to nie należy do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Wielka szkoda, ponieważ zachwyca wyglądem, ale też nieskomplikowaną uprawą. Będzie więc idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Czas poznać jej najciekawsze odmiany, najważniejsze zasady pielęgnacyjne oraz technikę cięcia na obfite i długie kwitnienie.
Kolkwicja chińska kwitnie w maju i czerwcu, wypuszczając jasnoróżowe, dzwonkowate kwiaty. Zbierają się w luźne wiechy i rosną na zeszłorocznych pędach. Cechuje je delikatny, miodowy zapach, który przyciąga owady zapylające, tj. pszczoły czy trzmiele.
W sierpniu i we wrześniu na tym krzewie zaczynają pojawiać się dekoracyjne owoce. Niełupki znajdują się w przysadce, która jest zdrewniała i pokryta szczeciniastymi włoskami, a na jej szczycie widoczne są rozpostarte działki kielicha.
Kolkwicja chińska wygląda pięknie również jesienią. O tej porze roku jej liście zmieniają barwę na purpurową, dzięki czemu ogród staje się bardziej kolorowy.
Przeczytaj również: Jak uprawiać wieczornik damski i o niego dbać? Zaleje ogród pachnącymi kwiatami
Warto zwrócić uwagę na odmiany o intensywnej barwie kwiatów, a także na takie o ograniczonym wzroście. Niezbyt wysokie krzewy mogą być wspaniałą ozdobą również w mniejszych ogrodach.
Jakie są zatem najciekawsze odmiany kolkwicji chińskiej? Oto lista:
- "Pink cloud" - cechuje się intensywnie różowymi kwiatami. Osiąga wysokość 2-3 m, ma rozłożysty, szeroki pokrój. Można sadzić ją zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Pasuje nie tylko do ogrodów, ale też do zieleni miejskiej i parków;
- "Rosea" - kwitnie pięknie i obficie tak jak "pink cloud", jednak osiąga mniejsze rozmiary (od 1 do 1,5 m). Właśnie dlatego będzie idealnym wyborem do małego ogródka;
- "Maradco" - zachwyca żółtymi liśćmi, dlatego pięknie zdobi ogród przez cały okres wegetacyjny. Na uwagę zasługują również liczne, jasnoróżowe kwiaty. Rośnie do 1,5 m wysokości. Z powodzeniem ozdobi zatem małe przestrzenie.
Kolkwicja chińska uodporniła się na suszę, mrozy i zanieczyszczenia powietrza. Tak jak wspomniano, jej uprawa jest łatwa, jednak należy przestrzegać konkretnych zasad, aby zachwycała swoim wyglądem. Jak zatem dbać o tę roślinę?
- Stanowisko
Kolkwicja chińska najlepiej rośnie na słonecznym miejscu, które jest ciepłe i osłonięte od wiatru. Można też posadzić ją na lekko cienistym stanowisku, jednak wtedy jej kwitnienie będzie słabsze.
- Podłoże
Ten krzew sadzimy na żyznej, przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Tak naprawdę nie ma specjalnych wymagań co do tego.
- Podlewanie i nawożenie
Gdy roślina rozwija liście i pąki, zwłaszcza w trakcie suszy, to wtedy warto regularnie ją podlewać. Nie wymaga natomiast szczególnego nawożenia. Wystarczy zasilić ten okaz raz na 2-3 lata uniwersalnym nawozem mineralnym.
- Przycinanie
Warto regularnie przycinać kolkwicję chińską, wykonując coroczne cięcie prześwietlające. Musimy wtedy wyciąć najstarsze konary aż do ziemi, dając w ten sposób miejsce na rozrost nowych pędów.
Przycinanie wykonujemy po kwitnieniu, czyli wczesnym latem, skracając pędy o 1/3 długości nad zdrowym pąkiem. Usuwamy też wszystkie wybujałe przyrosty, a także uszkodzone i krzyżujące się gałęzie.
Zobacz też:
Zamiast zjeść do filmu, wrzuć do doniczki. W dwa tygodnie będziesz mieć piękną roślinę
Tym nie podlewaj pomidorów. Możesz stracić wszystkie plony
Tak pozbędziesz się chwastów bez szkód dla trawnika. Ogród będzie wyglądał perfekcyjnie