Reklama
Reklama

Włóż do doniczki szyszkę. Zapomnisz o uciążliwym problemie, a rośliny ci podziękują

W trakcie spaceru po lesie nie zapomnij nazbierać szyszek. Te małe dary natury mają wiele zastosowań w domu, jednak najlepszym z nich wszystkich jest zapobieganie przelaniu roślin. Zanim poznasz ich działanie, najpierw sprawdź, jak odpowiednio dbać o kwiaty, żeby uniknąć tego uciążliwego problemu, który może słono kosztować.

Na pierwszy rzut oka podlewanie wydaje nam się prostą czynnością pielęgnacyjną, jednak może zaskoczyć niejednego początkującego ogrodnika. Wcale nie trudno o przelanie kwiatów, które stają się bardziej narażone na gnicie korzeni i choroby grzybowe. Jak prawidłowo nawadniać okazy? Dlaczego akurat szyszka pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule. 

Jak rozpoznać przelaną roślinę?

Objawy przelania roślin mogą różnić się w zależności od gatunku. Najczęściej jednak obserwujemy brązowienie liści i występowanie pęcherzyków (okaz jest "opuchnięty" od nadmiaru wody). 

Możemy też zauważyć, że pędy, łodygi i liście wyglądają na zgniłe. Poza tym wzrost i kwitnienie roślin zostają zahamowane

Przez zalegającą wodę korzenie mają utrudniony dostęp do tlenu, co powoduje dosłowne "duszenie się okazu". Poza tym kwiaty nie mogą również pobierać składników odżywczych. W końcu dochodzi do rozwoju chorób grzybowych

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak podlewać azalię doniczkową, by jej nie zniszczyć? Najważniejsze kwestie

Jak uratować przelane rośliny?

W pierwszym kroku powinniśmy wyjąć przelaną roślinę z doniczki, a następnie dokładnie ją obejrzeć. Jeśli zauważymy zgniliznę na korzeniach, to oczyszczamy je albo usuwamy. 

Następnie kładziemy okaz na materiale, który dobrze wchłania wodę i odkładamy go w zacienione miejsce - tam musi wyschnąć. 

Gdy roślina będzie całkowicie sucha, to możemy ponownie ją posadzić. Najlepiej, żeby doniczka miała odpowiedni drenaż, który zapobiegnie nadmiernemu gromadzeniu się wody.

Pamiętajmy, aby używać ziemi przeznaczonej do konkretnego gatunku. Przez pierwsze kilka dni wstrzymajmy się z podlewaniem

Szyszka na monitorowanie wilgotności podłoża

Szyszki najczęściej wykorzystujemy w domu jako dekoracje, zwłaszcza na Święta Bożego Narodzenia. Stanowią świetny materiał na kreatywne projekty DIY tj. stroiki czy ozdoby choinkowe. Oprócz tego wiele osób spryskuje je olejkami eterycznymi, dzięki czemu służą jako naturalne odświeżacze powietrza

Te małe dary natury mają niezwykłe właściwości. Ich łuski otwierają się w suchych warunkach, a zamykają w tych wilgotnych. Właśnie dlatego potrafią prognozować pogodę, ale też wskazywać na poziom wilgotności podłoża roślin doniczkowych. 

Gdy włożymy szyszkę do doniczki czubkiem do góry, to wtedy sama powie nam, kiedy kwiat będzie potrzebował nawodnienia. Zadzieje się to wtedy, gdy łuski ulegną otworzeniu. 

Zobacz też:

Grubosz gubi liście? Przyczyna jest prostsza, niż myślisz

Tak przedłużysz świeżość kwiatów w wazonie. Postoją znacznie dłużej, niż przez święta

Nie kładź fiołka alpejskiego w tym miejscu. Nigdy nie zakwitnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin