Reklama
Reklama

Zrób to, zanim podlejesz azalię. Inaczej możesz ją zniszczyć

Azalia doniczkowa to roślina, która swoim pięknem potrafi efektownie przyozdobić wnętrze. Niestety należy do wymagających gatunków, przez co trzeba wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać. Chcąc cieszyć się jej bujnymi kwiatami i zdrowym wyglądem, należy między innymi prawidłowo podlewać roślinę. Mowa tutaj nie tylko o częstotliwości. Podpowiadamy więc, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o podlewanie azalii doniczkowej.  

Niektóre rośliny doniczkowe wymagają odpowiedniej wiedzy oraz zaangażowania, aby mogły zdrowo i bujnie rosnąć. Do takich należy właśnie azalia doniczkowa, która potrafi zachwycić swoim pięknem, jeśli tylko prawidłowo się o nią zadba. Niestety proste błędy w podlewaniu mogą doprowadzić do tego, że ta wrażliwa roślina zacznie marnieć w oczach. 

Azalia doniczkowa — najważniejsze kwestie pielęgnacji

Azalia doniczkowa wymaga uważności, cierpliwości oraz odpowiednich warunków. Preferuje chłodne miejsca. Im wyższa temperatura, tym roślina wymaga częstszego podlewania. Może to również wpływać na szybsze więdnięcie kwiatów. Podobnie jak inne gatunki, w okresie wzrostu także potrzebuje więcej wody aniżeli zimową porą.

Jeśli chodzi o stanowisko, najlepiej, aby było jasne i z rozproszonym światłem. Idealnie sprawdzi się okno osłonięte firanką. Koniecznie należy zadbać, aby roślina nie była narażona na przeciągi, a także na zbyt suche powietrze, które może doprowadzić do usychania.

Kluczowe dla prawidłowego wzrostu jest także stale wilgotne podłoże, które dobrze, aby miało kwaśne pH. Odpowiednio dobrana ziemia pozwala utrzymywać nawilżenie, dlatego lepiej wybrać cięższe podłoże, gdyż wolniej wysycha. Należy mieć uwadze, że azalia doniczkowa preferuje stale wilgotne podłoże, ale nie przesadnie mokre, ponieważ źle znosi nadmiar wody. Dla jej kondycji i bujnych kwiatów kluczowe jest więc przestrzeganie zasad prawidłowego podlewania azalii.  

Zobacz także: Gwiazda betlejemska może zakwitnąć po raz drugi. Wystarczy, że zrobisz to

Jak podlewać azalię doniczkową? Wybór wody ma znaczenie

Podlewanie to jeden z najważniejszych aspektów pielęgnacji azalii doniczkowej. Ważne jest regularne podlewanie odpowiednią ilością wody, aby nie dopuścić do przesuszenia czy też do nadmiaru wody, gdyż roślina ma płytki system korzeniowy. Zaleca się więc, aby podlewanie odbywało się co 3-4 dni. W praktyce należy jednak dostosować częstotliwość podlewania do panujących w pomieszczeniu warunków.  

Najważniejsze jest jednak regularne i umiarkowane podlewanie po uprzednim sprawdzeniu wilgotności ziemi. Nie bez znaczenia jest również woda, którą podlewa się azalię. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, choć może być to przyczyną osłabienia rośliny. Do podlewania azalii doniczkowej najlepiej sięgać po wodę miękką o niskiej zawartości wapnia, aby dodatkowo nie podnosić pH gleby.  

Najlepiej sprawdzi się do tego deszczówka lub przegotowana i ostudzona woda z kranu. Odstana, miękka woda to najlepsze rozwiązanie dla azalii. Z pewnością należy unikać podlewania twardą wodą prosto z kranu, która przyczynia się do zmiany pH podłoża i tym samym do obumarcia rośliny, tak delikatnej i wrażliwej na zmianę warunków.  

Może cię zainteresować: Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Zobacz też:

Grubosz gubi liście? Przyczyna jest prostsza, niż myślisz

Włóż do doniczki szyszkę. Zapomnisz o uciążliwym problemie, a rośliny ci podziękują

Tak przedłużysz świeżość kwiatów w wazonie. Postoją znacznie dłużej, niż przez święta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin