Reklama
Reklama

"Wiosenne róże" ozdobią ogród i balkon. Zbliża się termin sadzenia jaskrów azjatyckich

Jaskier azjatycki to niedoceniona roślina, która jest idealnym sposobem na barwne przyozdobienie ogrodów i balkonów. Zwana również “wiosenną różą”, ponieważ jest dobrym zwiastunem odejścia chłodnej zimy. Kolorowe, okazałe kwiaty to wyraźny znak nadejścia upragnionej wiosny. Odpowiednio pielęgnowany potrafi kwitnąć przez wiele długich miesięcy. Dowiedz się więcej na temat jaskra azjatyckiego, zwłaszcza że zbliża się czas jego wysiewu.  

Jaskry azjatyckie słyną ze swoich pięknych, pełnych kwiatów, które kształtem przypominają piwonie. Swoim urokiem oraz intensywnymi kolorami ozdobią każdą rabatę. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki oraz zasiać we właściwym momencie, a twój ogród obsypie się na długo dywanem barw. Dlaczego warto w swoim ogrodzie zasadzić wiosenne róże? 

Jaskier azjatycki to eksplozja kolorów w twoim ogródku lub na balkonie

Często nazywane zwiastunem wiosny, ponieważ już w lutym można spotkać w kwiaciarniach i sklepach pięknie rozkwitnięte jaskry azjatyckie. Choć nie są jeszcze popularnymi kwiatami w Polsce, z każdym rokiem powoli zaczyna się to zmieniać. Coraz więcej osób docenia piękną paletę barw wiosennej róży. Od delikatnie białych, aż po żółte, pomarańczowe i intensywne czerwone kwiaty. Nie pachną, ale niepowtarzalnie mogą przyozdobić ogród, balkon bądź taras. Sprawdzą się zarówno do uprawy w gruncie, jak i doniczce. 

Jest to roślina wieloletnia, ale wymaga przezimowania w odpowiednich warunkach. Należy jej zapewnić właściwy okres spoczynku. W zależności od odmiany może posiadać pełne kwiaty przypominające róże lub pojedyncze, które będą się mienić w różnych kolorach. Ich średnia zazwyczaj wynosi od 8 do 15 cm. Posadzone w odpowiednim terminie zakwitną stosunkowo wcześnie, a co więcej przez długi czas będą cieszyć oko swoimi pięknymi barwami. Wystarczy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany.  

Przeczytaj również: Zimujesz pelargonie? Ten zabieg musisz wykonać w najbliższych tygodniach

Kiedy najlepiej zasadzić “wiosenne róże"?

Wreszcie nadchodzi czas, w którym dobrze zacząć myśleć o nadejściu wiosny. Wraz z tym na horyzoncie widać już wiele ogrodowych prac, które należy wykonać w odpowiednim terminie, aby przyniosły oczekiwany rezultat. Tak jest właśnie w przypadku jaskra azjatyckiego. Końcówka lutego oraz marzec to dobry czas na zasianie tych kwiatów. Posadzone w gruncie obsypią się paletą barw w czerwcu i kwitnąć mogą przez całe wakacje.  

Oprócz momentu, w którym dobrze wysiać jaskra azjatyckiego, należy pamiętać o kilku zasadach pielęgnacji. Nie jest to roślina wymagająca, ale do rozkwitu potrzebuje odpowiednich warunków. Najważniejszą kwestią jest wystarczająca ilość Słońca oraz regularne podlewanie. Wiosenna róża źle znosi suszę i już krótkotrwały brak wody może poważnie jej zaszkodzić. Co więcej, kwiaty te powinny zostać posadzone na stanowisku słonecznym bądź półcienistym, najlepiej w glebie przepuszczalnej i stale wilgotnej. 

Jaskry azjatyckie mogą być posadzone w gruncie lub w donicach, które docelowo mają stać na tarasie bądź balkonie. Niezwykle cenią sobie świeże powietrze. Nie są one odporne ma mróz, dlatego wiosną należy szczególnie zwracać uwagę na możliwe przymrozki, które mogą poważnie zaszkodzić. Odpowiednia troska i zasadzenie ich w odpowiednim momencie to gwarancja eksplozji kolorów. Zwłaszcza że bez żadnych obaw można je sadzić w towarzystwie bratków, niezapominajek czy innych równie barwnych kwiatów.  

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | sadzenie