Reklama
Reklama

Widzisz takie robaki w ogrodzie? Działaj szybko, nim zniszczą rośliny

Uprawa roślin w ogrodzie bywa niemałym wyzwaniem. Szczególnie gdy pojawiają się tam szkodniki. Jednymi z trudniejszych do zwalczenia są opuchlaki. To specyficzne, małe chrząszcze, które potrafią narobić wiele szkód w naszej uprawie. Podpowiadamy, jak je rozpoznać oraz co robić, aby skutecznie się ich pozbyć.

Opuchlaki nazywane są także nadrachami. Są to niewielkie chrząszcze, które potrafią zniszczyć wiele roślin w ogrodzie. Aktualnie ich dorosłe osobniki znajdują się w największej fazie aktywności, więc warto wiedzieć, jak pozbyć się opuchlaków oraz jak je rozpoznawać i które rośliny monitorować.

Jak wyglądają opuchlaki?

Opuchlaki są chrząszczami, które mają dość charakterystyczny wygląd. Ich dorosła postać ma ciało o długości od 6 do 12 mm, o kolorze brązowym lub czarnym, nierzadko z metalicznym połyskiem. Natomiast larwy opuchlaków nie mają nóg i są białe lub kremowe. Ich głowa jest brązowa, a całe ciało osiąga do 13 mm długości.

Opuchlaki w formie dorosłej są aktywne przede wszystkim latem oraz nocą. Natomiast w ciągu dnia chowają się pod kamieniami, w ściółce lub w innych miejscach, w których jest cień. Jeśli chodzi o larwy opuchlaków, to potrafią być one aktywne przez cały rok. Najwięcej szkód wyrządzają jednak wiosną i jesienią.

Z racji tego, że larwy zimują w glebie, potrafią one przetrwać niskie temperatury. Pozwala im to na dalsze żerowanie w następnym sezonie wegetacyjnym.

Jakie rośliny są atakowane przez opuchlaki?

Dorosłe opuchlaki są niemałym zagrożeniem dla naszych roślin, ponieważ żywią się one młodymi pędami, kwiatami oraz liśćmi. Tym, co świadczy głównie o ich obecności, są wygryzione brzegi liści, które wyglądają jak nieregularne ząbki. Natomiast larwy zjadają korzenie.

Opuchlaki najczęściej atakują rośliny ozdobne, takie jak róże, hortensje, fuksje czy rododendrony. Jeśli chodzi o okazy jadalne, to zazwyczaj wybierają truskawki, winogrona, sałatę, marchew, kapustę czy maliny.

Czytaj również: Podlewaj tym borówkę amerykańską w lipcu i sierpniu. Nie nadążysz ze zbiorami

Jakie są skutki żerowania opuchlaków?

Opuchlaki podgryzając nasze rośliny, mogą wyrządzić wiele różnych szkód w naszym ogrodzie. Ich ataki niosą za sobie wiele niekorzystnych konsekwencji. W rezultacie dochodzi do:

  • Uszkodzeń mechanicznych- opuchlaki niszczą liście, pędy oraz korzenie. Sprawia to, że rośliny są uszkodzone i mają zmniejszoną zdolność do fotosyntezy, a także utrudnione pobieranie wody oraz składników odżywczych.
  • Zwiększenia ryzyka infekcji - uszkodzenia mechaniczne stwarzają idealne warunki dla patogenów. W rezultacie możemy mieć do czynienia z infekcjami bakteryjnymi oraz grzybowymi.
  • Stresu okazów - pojawienie się opuchlaków wywołuje stres roślin. Przyczynia się to do zahamowania wzrostu okazów oraz obniżenia ilości i jakości ich plonów. W tym przypadku przyda się nam preparat antystresowy dla roślin.

Jak pozbyć się opuchlaków z ogrodu?

Zwalczanie opuchlaków jest czasochłonne i wymaga od nas połączenia wielu różnych metod, zarówno tych mechanicznych, chemicznych, biologicznych, jak i zapobiegawczych. Oczywiście najważniejsze jest to, by systematycznie monitorować swoje rośliny i od razu działać, gdy zauważymy niepokojące objawy.

Opuchlaków możemy pozbyć się np. poprzez ręczne zbieranie. Najlepiej robić to nocą, gdy są aktywne. Zajmie nam to sporo czasu, jednak jest to dobre rozwiązanie, jeśli mamy mały ogród. Możemy także stosować pułapki feromonowe lub świetlne, aby przyciągać i eliminować opuchlaki.

Skutecznym sposobem jest także stosowanie nicieni, które pasożytują na larwach opuchlaków i pomogą je wyeliminować z podłoża. Naturalnymi wrogami chrząszczy są także ptaki i drapieżne owady, które wspierają zmniejszanie populacji tych szkodników.

Warto również zapobiegać pojawianiu się opuchlaków, nie stosując monokultur. Dzięki zróżnicowaniu roślin w ogrodzie zmniejszymy ryzyko masowego wystąpienia tych szkodników.


Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | uprawa roślin | działka