Widzisz takie plamy na liściach róż? Działaj szybko, nim całkiem oklapną
Rdza róży może doszczętnie zniszczyć długo pielęgnowane kwiaty. Właśnie dlatego, gdy tylko zauważymy plamy na liściach, powinniśmy od razu działać. Sprawdź wszystkie objawy tej choroby, a także skuteczne metody jej zwalczania. Znaczenie mają nie tylko opryski, ale też odpowiednia pielęgnacja.
Róże słyną z pięknego wyglądu i cudownego zapachu, ale również z tego, że są niezwykle podatne na choroby. Zagrażają im mączniak prawdziwy, czarna plamistość i rdza. Tym razem skupimy się na tej ostatniej przypadłości. Niezwalczana doprowadzi do oklapnięcia wszystkich okazów, dlatego liczy się szybkie rozpoznanie i działanie.
Rdza róży jest wywoływana przez grzyby, tj. Phragmidium tuberculatum oraz Phragmidium mucoronatum. Najintensywniej rozwija się w warunkach wysokiej wilgotności i temperaturze 18- 21 stopni Celsjusza, szczególnie podczas deszczowego lata. Może też wystąpić przy nieprawidłowym podlewaniu albo poprzez zakażenie od sąsiednich roślin.
Jak rozpoznać rdzę róży? Ta choroba jest dość łatwa do zidentyfikowania. Na początku na dolnej stronie liści i ogonkach zauważamy żółtopomarańczowe wyrostki z zarodnikami grzyba. Po 2 tygodniach na górnej stronie liści pojawią się żółte, pomarańczowe albo czerwonobrązowe plamy. Z czasem mogą przybrać czarną barwę. Porażone części przedwcześnie opadają.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowy oprysk na bielinka kapustnika - jak go przygotować? Wystarczą 2 składniki
Żeby zapobiec rdzy róży, powinniśmy zapewnić tym roślinom odpowiednie warunki do wzrostu. Sadzimy je żyznej, lekko przepuszczalnej glebie o obojętnym albo lekko kwaśnym odczynie. Muszą mieć słoneczne i przewiewne stanowisko, ponieważ w cieniu i dużym zagęszczeniu będą bardziej narażone na choroby.
Musimy regularnie wygrabiać opadłe części okazów, dzięki czemu utrudnimy grzybom osiedlanie się w ziemi. W trakcie podlewania uważajmy, aby nie moczyć liści i kwiatów, ponieważ woda sprzyja rozwojowi chorób. Lejmy ją zatem prosto pod krzaczek.
Gdy tylko zauważamy rdzę na różach, w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć porażone części roślin. Następnie wykonujemy opryski domowymi produktami albo fungicydami.
Żeby zrobić naturalny środek na tę chorobę, należy zmiażdżyć 3 ząbki czosnku i zalać je 1 l wody. Taki roztwór pozostawiamy na kilka godzin, a potem przecedzamy go i opryskujemy nim liście.
W przypadku fungicydów wybieramy preparaty z substancjami aktywnymi, które zwalczają wszelkie choroby róż. Stosujemy je zgodnie z zaleceniami producenta.
Opryski na rdzę róż wykonujemy rano albo wieczorem w bezwietrzne i pochmurne dni. Słońce mogłoby spowodować poparzenia tych delikatnych roślin.
Zobacz też:
Moja babcia zawsze tym podlewa pomidory. Nikt we wsi nie ma większych plonów
Lawenda słabo kwitnie? Wystarczy 1 produkt z kuchni, by to zmienić
Tak nie kwitną nawet w kwiaciarni. Podlej storczyki tym, a utoną w kwiatach