Reklama
Reklama

Widzisz takie plamy na liściach hortensji? Reaguj, bo w sezonie nie wystrzeli kwiatami

Jesienią nigdy nie lekceważ brązowych plam na liściach hortensji, bo mogą być one oznaką poważnej choroby grzybowej. Jeżeli chcesz, aby krzewy w twoim ogrodzie w przyszłym roku znów obficie kwitły, musisz nauczyć się szybko rozpoznawać plamistość liści hortensji. Podpowiadamy, jak uratujesz zainfekowaną roślinę i zapobiegniesz podobnym problemom w przyszłości.

Brązowe plamy na liściach hortensji mogą być objawem poważnej choroby grzybowej, z którą zmaga się twoją roślina. Konkretnie mowa jest tutaj o infekcji wywoływanej przez grzyb Cercospora hydrangea - plamistości liści hortensji, która atakuje zarówno krzewy ogrodowe, jak i te uprawiane w doniczkach.

Plamistości liści hortensji pod żadnym nigdy nie powinieneś lekceważyć. Inaczej twoja piękna roślina na zimę będzie osłabiona, więc będzie wyglądała marnie. A ponieważ hortensja będzie w słabej kondycji, w kolejnym sezonie na pewno nie obsypie się wieloma pięknymi kwiatami. 

Jak rozpoznać plamistość liści hortensji?

Powodem występowania plamistości liści hortensji jest grzyb Cercospora hydrangea, który atakuje rośliny, doprowadzając do pojawiania się na ich liściach nieestetycznych czerwono-brązowych plamek. Nie są one duże, ale występują się po obu stronach blaszki liściowej. 

Początkowo zauważysz je wyłącznie w dolnych partiach krzewu, ale jeśli zlekceważysz pierwsze objawy, zaczną również przemieszczać się ku górze. Choroba grzybowa może różnić się wyglądem u różnych odmian krzewu. U hortensji ogrodowej plamy są szare i mają brązową albo czerwoną obwódkę, a u hortensji dębolistnej na ogół przybierają bardziej fioletowy odcień.

Objawów nie powinieneś lekceważyć nie tylko dlatego, że szpeci roślinę, ale przede wszystkim dlatego, że osłabia hortensję. Pod wpływem plamistości liści krzew robi się bardziej wrażliwy na mrozy. W kolejnym sezonie jest więc w gorszej kondycji i słabiej zawiązuje kwiaty. 

Może cię zainteresować: Prosty sposób na suszenie hortensji. Spryskaj je tym, a nigdy nie stracą koloru

Jak zwalczać i zapobiegać plamistości liści hortensji?

Przyczyną ataku grzyba Cercospora hydrangea, który doprowadza do plamistości liści hortensji, na ogół jest nadmiar wilgoci. Może być on spowodowany obfitymi opadami deszczu, ale często winą jest nieprawidłowe nawadnianie rośliny. Jeżeli podlewasz hortensje, mocząc jej pędy, kwiaty i liście, to później nie dziw się, że twoje krzewy zmagają się z poważną infekcją. 

Ostrożnie dostarczaj więc hortensjom wody, a porażone liście jak najszybciej usuń i zniszcz, a sam krzew kilkukrotnie spryskaj środkiem przeciwgrzybiczym ze sklepu ogrodniczego. Jesienią zapobiegawczo wygrabiaj opadłe liście hortensji spod krzewu i pod żadnym pozorem nie wyrzucaj zainfekowanych części rośliny do kompostownika, bo w ten sposób jedynie rozprzestrzenisz patogeny.

Czytaj również: Uprawiasz hortensje w doniczce? Pamiętaj o tym, a za rok obsypie się morzem kwiatów

Zobacz też:

Liście zamiokulkasa żółkną? Ta odżywka postawi go na nogi

Zrób to gdy storczyk przekwitnie, a znów obsypie się kwiatami

Ta roślina pochłania wilgoć jak odkurzacz. Koniecznie postaw ją w mieszkaniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty | choroby roślin