Reklama
Reklama

Widzisz takie plamki na płatkach róży? Szybko podejmij działanie

Róże zdobią wiele ogrodów i stanowią nieodłączny symbol piękna i elegancji. Jednak, aby mogły oczarowywać nas swoimi okazałymi kwiatami, musimy o nie odpowiednio dbać. Czasem pomimo właściwej pielęgnacji na płatkach róż pojawiają się plamki. Co one oznaczają i co zrobić, gdy je zauważymy? Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Pojawienie się plam na płatkach róż może być spowodowane wieloma rzeczami. Zazwyczaj jest to skutkiem czynników zewnętrznych. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać przyczyny cętek na różach oraz jak sobie radzić w tej sytuacji, aby uratować nasze rośliny i cieszyć się ich pięknymi kwiatami.

Jak dbać o róże, aby były zdrowe?

Jeżeli chcemy, by nasze róże były w dobrej kondycji oraz by na ich płatkach nie pojawiały się plamki, to musimy odpowiednio o nie zadbać. Kluczem jest tu prawidłowa pielęgnacja roślin. Musimy nie tylko regularnie je podlewać, ale także zadbać o systematyczne przycinanie róż.

Oprócz tego nie możemy zapominać o nawożeniu naszych kwiatów, dzięki czemu dostarczymy im niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Zadbajmy także o to, by szybko reagować na jakiekolwiek niepokojące objawy dotyczące naszych roślin.

W związku z tym zatroszczmy się również o usuwanie chorych i uszkodzonych części róż na bieżąco. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi infekcji. Dodatkowo warto stosować naturalne środki ochrony roślin, takie jak wywar z czosnku lub wywar z pokrzywy. Pozwoli nam to wspomóc walkę ze szkodnikami oraz z chorobami.

Zadbajmy także o bioróżnorodność w ogrodzie, ponieważ obecność innych roślin i naturalnych drapieżników, umożliwi ograniczenie populacji szkodników.

Czytaj również: Wystarczą dwa tanie składniki, by uratować pomidory. Wydasz zaledwie kilka złotych

To najczęstsza przyczyna plamek na różach. Jak rozpoznać choroby grzybowe?

Zazwyczaj głównym winowajcą odpowiedzialnym za powstawanie drobnych i nieregularnie rozsianych cętek na płatkach róż są choroby grzybowe. Najczęściej wywołane jest to szarą pleśnią. Pierwszym objawem infekcji są właśnie charakterystyczne cętki.

Następnie w dalszych etapach pojawiają się wodniste plamy na płatkach, które prowadzą do ich zamierania. W kolejnym kroku choroba atakuje pędy, które marnieją i stają się brunatne. Tym, co sprzyja rozwojowi szarej pleśni na różach jest wysoka wilgotność.

Wobec tego w momencie, gdy zaobserwujemy objawy, musimy jak najszybciej pozbyć się zainfekowanych płatków oraz przekwitniętych kwiatów. Oprócz tego należy wyciąć chore pędy oraz zgrabić opadłe liście. Warto użyć również odpowiednich środków ochrony oraz zapewnić różom odpowiednią cyrkulację powietrza. Unikajmy także nadmiernego podlewania rośliny.

To także wpływa na wygląd naszych kwiatów - jak szkodniki niszczą róże?

Do powstawania plamek na płatkach róż mogą przyczyniać się także szkodniki, takie jak wciornastki oraz mszyce. W tym przypadku jednak cętki są większe oraz nieregularne. Stanowią one duże zagrożenie dla rośliny, ponieważ mszyce wysysają sok z okazu, osłabiając tym samym kwiaty i liście oraz prowadząc do pojawienia się przebarwień.

Natomiast wciornastki tworzą drobne i ciemne plamki na płatkach róż. Widząc te objawy, warto od razu podjąć walkę i zastosować naturalne metody, które są niezwykle skuteczne. Świetnie sprawdzi się np. używanie preparatów na bazie oleju neem, a także mechaniczne usuwanie szkodników. W przypadku, gdy pojawi się ich więcej, wtedy to należy sięgnąć już po chemiczne środki ochrony roślin.

Co jeszcze może powodować plamki na płatkach róż?

Przyczyną plamek na różach mogą być nie tylko choroby, szkodniki czy zła pielęgnacja. Wpływ na to mają także warunki atmosferyczne. W przypadku gdy dochodzi do zbyt silnego nasłonecznienia, mocnych opadów deszczu czy zmiennych temperatur, może to zaszkodzić naszym roślinom.

Te czynniki potrafią doprowadzić do pojawienia się różnej wielkości przebarwień, chociaż zazwyczaj w takim momencie, na różach pojawiają się większe cętki niż w przypadku np. chorób grzybowych.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin