Wcale nie tuje. Ta roślina świetnie sprawdzi się jako żywopłot i jest ładniejsza
Tuje są przereklamowane i dość oklepane. Zamiast nich lepiej posadź więc w ogrodzie inną roślinę na żywopłot. Możesz postawić na ognika szkarłatnego, który również świetnie sprawdzi się w tej roli, a jest ładniejszy. Wspaniale się prezentuje niezależnie od pory roku, lecz w okresie jesienno-zimowym jego uroda jest chyba najbardziej spektakularna.
Ognik szkarłatny to krzew z rodziny różowatych, który warto wybrać na żywopłot, ponieważ może być ciekawą alternatywą dla oklepanych już tui. Zachwyca urodą niezależnie od pory roku, lecz w okresie jesienno-zimowym robi największe wrażenie.
Pięknie się bowiem wybarwia za sprawą swych pomarańczowych owoców. W dodatku uprawa ognika szkarłatnego nie jest skomplikowana i roślina ta ma wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne.
Ognik szkarłatny to idealna roślina na żywopłot. Nie jest tak popularny jak tuje, więc sąsiadki na pewno pozazdroszczą ci oryginalnego krzewu. Wiosną kwitnie na biało, a jesienią i zimą rodzi dekoracyjne pomarańczowe owoce. Przyciąga do ogrodu ptaki i stanowi wspaniałą ozdobę działki, a przyprószony śniegiem nadaje jej niepowtarzalnego klimatu.
Może cię zainteresować: Winogrona będą miały 3 razy więcej owoców. Wystarczy, że w październiku zrobisz to
Termin sadzenia ognika szkarłatnego przypada na wczesną wiosnę albo jesień. Możesz zrobić to jeszcze w październiku, później gleba będzie zbyt chłodna i roślinom będzie trudniej się zakorzenić przez zimą.
Postaraj się więc zachować zdrową granicę. Sadzonki umieść na głębokości 30-40 cm, korzenie mają być luźne i niepoplątane. Dołki wypełnij ziemią i lekko ją ubij, a po posadzeniu podlej rośliny.
Odstępy między roślinami powinny wynosić około 60-100 cm. Im mniejsza odległość między ognikami, tym większe ryzyko chorób grzybowych, ale też bardziej gęsty żywopłot.
Czytaj również: Zielone pomidory szybko dojrzeją w domu. Wystarczy, że położysz je obok tego
Jeśli chcesz zasadzić ognika szkarłatnego jako żywopłot, wybierz dla krzewów dobrze oświetlone, słoneczne stanowisko, (albo półcieniste). Unikaj podmokłych obszarów, bo zbyt duża wilgotność podłoża może doprowadzić do zgnicia korzeni.
Ziemia ognika szkarłatnego powinna być dobrze odchwaszczona. Najlepiej zrobisz, zasilając ją kompostem lub obornikiem, ponieważ ognik szkarłatny lubi żyzne podłoża.
Krzew nie jest wymagający pod względem pielęgnacji, jednak w okresach suszy warto go podlać (zwłaszcza młodą roślinę), a na wiosnę warto go także przyciąć, aby poprawić pokrój i nadać ognikowi pożądany kształt.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz