Reklama
Reklama

Walczysz z mchem na trawniku? Ten produkt kosztuje 2 zł i rozwiąże problem raz na zawsze

Piękny trawnik to marzenie nie tylko każdego ogrodnika, ale także większości osób, które posiadają trawniki w domu. Niestety czasami mogą się na nim pojawić problemy, które spowodują nie tylko gorszą estetykę murawy, ale także osłabia jej wzrost. Jednym z nich jest właśnie mech. Sprawdź, jak tanim kosztem usnąć mech z trawnika raz na zawsze.

Dlaczego na trawniku pojawia się mech?

Mech to roślina, która większości osób kojarzy się z lasem. Jest to prawdą, gdyż najczęściej występuje na terenach o dużej wilgotności i zacienieniu, a więc leśne podłoże jest dla niego idealnym miejscem do wzrostu. Czasami jednak można go spotkać również na... trawniku w naszym ogrodzie. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle, gdy zaistnieje przynajmniej jeden z następujących czynników:

  • gliniaste i wilgotne podłoże,
  • kwaśne pH,
  • nieprawidłowe nawożenie,
  • nieregularne koszenie,
  • zacienie,
  • zbyt niskie koszenie.

Oczywiście jest kilka sposobów, które mogą zapobiec pojawianiu się mchu na trawniku. Jednak co w przypadku, gdy ta roślina już się pojawi? Zanim zdecydujemy się na wykorzystanie środków chemicznych czy też rozwiązania mechanicznego, warto spróbować domowych sposobów na usunięcie mchu z trawnika.

Sprawdź również: Nie skórki z bananów czy fusy z kawy. Oto najlepsza odżywka do kwiatów

Dwa domowe sposoby na pozbycie się mchu z trawnika

Pierwszym domowym sposobem na usunięcie mchu z trawnika jest po prostu popiół z kominka (lub ogniska). Ta pozostałość po spaleniu substancji organicznej (np. drewna). Z tego względu zawiera naprawdę dużą ilość minerałów oraz mikroelementów, więc dodatkowo zapewni także naturalny nawóz. W jaki sposób popiół zwalcza mech na trawniku? Poprzez zwiększenie jej pH, co sprawi, że mech nie będzie powstawał na murawie w naszym ogrodzie. Przed użyciem popiołu powinniśmy sprawdzić dwie rzeczy: czy nie powstał on z drewna lakierowanego (będzie toksyczny dla trawy), a także, czy trawnik nie był świeżo wapnowany (zbyt wysoka zawartość wapnia zmniejszy możliwość przyswajania fosforu).

Drugim sposobem, który pomoże usunąć mech z trawnika, a nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, jest kreda. Chodzi dokładnie o kredę mieloną granulowaną, która składa się w 90 proc. z węglanu wapnia. Zmieni ona odczyn gleby na zasadowy, co pomoże pozbyć się mchu z trawy. Co więcej, koszt zakupu mielonej kredy to około 2 złote za kilogram produktu. Wystarczy posypać nim miejsce, w którym wyrósł mech, a następnie podlać niewielką ilością wody.

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin