Reklama
Reklama

W PRL-u każdy miał go na parapecie. Oczyszcza powietrze i ma wiele właściwości leczniczych

Poszukujesz nowej rośliny doniczkowej do swojego domu? Do nowoczesnych wnętrz idealnie będzie pasował aloes, który był prawdziwym hitem w czasach PRL-u. Na długo zapomniano o nim, jednak dziś z wielkim przytupem powraca do łask. Sprawdź najważniejsze informacje o tym wyjątkowym okazie.

W PRL-u królowały rośliny tj. anginka, asparagus i aloes. Tym razem weźmiemy pod lupę ten ostatni okaz. Zachwyca nie tylko mięsistymi, dekoracyjnymi liści, ale też licznymi właściwościami leczniczymi i prostą uprawą. Będzie idealnym kwiatem dla zapominalskich. 

Aloes - pochodzenie i wygląd rośliny

Aloes pochodzi z Afryki Południowej, Półwyspu Arabskiego, Madagaskaru oraz z wyspy Oceanu Indyjskiego. Rośnie zatem naturalnie w suchym i ciepłym klimacie, a dokładniej na pustynnych, półpustynnych i skalistych terenach. 

Do takich warunków dostosował się, dzięki wspomnianym, grubym, mięsistym liściom, które mają zdolność do magazynowania wody. Dodatkowo są pokryte woskowatą warstwą, chroniącą przed utratą wilgoci. Zaliczamy go więc do sukulentów, będących idealnymi roślinami dla osób, zapominających o podlewaniu. 

Aloes może osiągnąć do 80 cm wysokości. Jego szarozielone, mieczowate liście o ząbkowatych brzegach rosną gęsto i tworzą rozetę. W mieszkaniu istnieje małe prawdopodobieństwo na zakwitnięcie okazu, natomiast w warunkach naturalnych wypuszcza żółte kwiaty, które zbierają się w grona. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobić, gdy paproć usycha i brązowieje? Domowa odżywka z ogryzków jabłka pomoże

Jak uprawiać aloes w doniczce? Najważniejsze zasady

Aloes sadzimy w dobrze przepuszczalnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się ziemia przeznaczona do kaktusów i sukulentów. Możemy też stworzyć własną mieszankę z gleby uniwersalnej, piasku i żwiru, zmieszanych w proporcjach 2:1:1. 

Ta roślina uwielbia słoneczne stanowisko, dlatego polecamy jej postawienie na parapecie południowego albo zachodniego okna. Jeśli umieścimy ją w półcieniu, to będzie rosnąć, jednak możemy wówczas spodziewać się mniej jędrnych liści ze względu na niedobór światła. Unikajmy przeciągów, które doprowadzają do uszkodzeń tych części

Do dobrego wzrostu aloes potrzebuje dodatniej temperatury - latem powinna wynosić od 18 do 25 stopni Celsjusza, a zimą od 10 do 15 stopni Celsjusza. Dobrze radzi sobie w trakcie sezonu grzewczego - nie wymaga nawilżania powietrza czy zraszania. 

Okaz uodparnia się na suszę, dlatego lepiej przesuszyć go niż przelać. Latem nawadniamy aloes raz na 2-3 tygodnie, a zimą rzadziej - raz na miesiąc, a nawet rzadziej. Pamiętajmy, że wierzchnia warstwa ziemi musi być całkowicie sucha przed kolejnym podlaniem. 

Właściwości lecznicze aloesu

Miąższ i skórki aloesu zawierają witaminy tj. A, C, E oraz te z grupy B, a także minerały: miedź, cynk, potas, siarka wapń fosfor, a także enzymy wspomagające regenerację skóry i gojenie ran. Sok z tej rośliny leczy siniaki, wypryski, ale też wygładza zmarszczki i poprawia kondycję włosów.

Oprócz tego sok z aloesu jest dobry na choroby układu trawiennego, jelit, a także biegunki, wrzody i zaparcia. Ponadto wspiera regenerację wątroby i zapobiega osadzaniu się kamieni nerkowych. 

Co więcej, okaz wspomaga organizm w stanach osłabienia, wspierając układ odpornościowy i stymulując wytwarzanie limfocytów. Dzięki bogactwu dobrze przyswajalnych witamin i minerałów wspiera uzupełnianie niedoborów. Korzystnie wpływa również na regenerację układu nerwowego. W przypadku osób zmagających się z cukrzycą, sok z tej rośliny może pomagać w obniżaniu poziomu glukozy we krwi.

Aloes na oczyszczenie powietrza - jest idealny do sypialni

Według badań NASA aloes oczyszcza powietrze, wchłaniając formaldehydy i benzen. Te zanieczyszczenia często występują w naszych domach. Poza tym neutralizuje substancje chemiczne z farb, detergentów i mebli. 

Ta roślina jest idealna do sypialni, ponieważ produkuje tlen, a więc zwiększa ilość świeżego powietrza. Poza tym potrafi je nawilżać, co ma duże znaczenie, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Zobacz też:

Anturium wypuści nowe kwiaty. Wystarczy, że zrobisz to

Nie wiesz, kiedy przesadzić roślinę? Te wskazówki nie pozostawiają wątpliwości

Chcesz wsadzić choinkę doniczkową do ogródka? Przez ten błąd może się nie przyjąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe