Paproć brązowieje i usycha? Ta domowa odżywka przywróci jej soczystą zieleń
Twoja paproć usycha i brązowieje? Jeśli roślina zmienia kolor, ma nietypowe plamy na liściach, albo jej brzegi zamierają, nie lekceważ problemu. Najprawdopodobniej popełniłeś błąd pielęgnacyjny. Jednak nawet jeśli przesuszyłeś kwiatek, osłabioną paproć możesz jeszcze odratować za pomocą domowej odżywki z niepozornego odpadka.
Paproć to roślina doniczkowa wyjęta rodem z babcinego parapetu, która niedawno znów zaczęła być szalenie modna w polskich mieszkaniach. Młodzi z roku na rok coraz częściej doceniają jej dekoracyjne walory.
Za sprawą bujnych zielonych liści paprocie znakomicie pasują zwłaszcza do wnętrz w stylu boho i retro. Niestety gatunek ten można łatwo zaniedbać. Jeśli twoja paproć brązowieje i usycha, zareaguj natychmiast.
Paprocie to klasyka wśród roślin domowych. Należą do grupy najstarszych gatunków, jakie porastają naszą planetę. Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty były hitem. W PRL-u można je było znaleźć w prawie każdym polskim mieszkaniu, później wypadły z łask, jednak od kilku lat znowu są na topie.
Polacy odrywają paprocie na nowo z uwagi na ich piękne, bujne pióropusze zielonych liści i zdolność do oczyszczania powietrza. Niestety pielęgnacja tych kwiatów bywa dla początkujących osób wyzwaniem, ponieważ łatwo można je przesuszyć. Na szczęście istnieje sposób, aby paprocie odratować.
Czytaj również: Gwiazda betlejemska nie musi zrzucać liści po świętach. Wystarczy, że zastosujesz tę odżywkę
Paprocie naturalnie porastają wilgotne lasy tropikalne, dlatego też zimą często przesychają z uwagi na suche powietrze w mieszkaniu. Pamiętaj o regularnym stosowaniu nawilżacza, który stworzy im optymalne warunki do rozwoju.
Możesz zdecydować się także na ręczne zraszanie liście paproci, jednak rób to o poranku, aby woda zdążyła odparować. W przeciwnym razie kwiatek może zachorować, a tego byś nie chciał.
Ustaw roślinę na miejscu z rozproszonym światłem i zadbaj o to, aby gleba w jej doniczce z paprotką była przepuszczalna, z dodatkiem torfu i lekko wilgotna. Nie przelewaj jej, bo w ten sposób sprawisz, że korzenie rośliny zgniją. Do nawadniania kwiatka używaj jedynie miękkiej, odstanej wody. Może to być deszczówka.
Może cię zainteresować: Zamiast do sosu wlej to do doniczki z zamiokulkasem. Od razu wystrzeli bujnymi liśćmi
Nie musisz używać drogich nawozów ze sklepów ogrodniczych, aby uratować zmarniałą roślinę. Wykorzystaj resztki popularnych owoców, które traktujesz jako odpadek. Chodzi o ogryzki jabłek, które codziennie wyrzucasz do kosza pod zlewem.
Ogryzki jabłek zawierają naturalne cukry, a co ważniejsze potas i fosfor, który pozytywnie wpływają na jakość gleby, wzmacniają system korzeniowy, liście i poprawiają ich jędrność, posiadają przeciwutleniacze i pomagają utrzymać lekko kwaśne pH gleby, co jest kluczowe dla utrzymania paproci w dobrej kondycji.
Do przygotowania domowej odżywki z ogryzków jabłek potrzebne będą ci 1 litr wody i 4 owoce. Możesz je zjeść albo wykorzystać na szarlotkę (to od ciebie zależy, co z nimi zrobisz). Nie wyrzucaj jednak resztek.
Ogryzki z jabłek pokrój na mniejsze kawałki, aby przyspieszyć fermentację. Włóż je do dużego słoika i zalej wodą, a następnie przykryj pojemnik gazą, aby powietrze miało swobodny dopływ do naczynia. Poczekaj 4 dni, codziennie mieszając zawartość słoika.
Nie przejmuj się charakterystycznym zapachem. Przecedź płyn przez sitko i rozcieńcz nawóz z ogryzków jabłek ze świeżą wodą w proporcjach 1:3. Taką odżywką podlewaj paproć co 2 tygodnie (przechowuj w lodówce max 2 tygodnie). Uważaj, aby nie zamoczyć liści.
Zobacz też:
Te rośliny możesz trzymać na balkonie nawet zimą. Są odporne na mróz
Bluszcz będzie rósł, jak na drożdżach. Wystarczy, że zadbasz o to
Te rośliny będą najmodniejsze w 2025 roku. Niektóre z nich mamy już w domu