W październiku rozpieść truskawki w ten sposób, a na wiosnę wystrzelą owocami
Truskawki jesienią wymagają uwagi. Po sezonie musisz się nimi odpowiednio zająć, jeżeli chcesz, aby w przyszłym roku również były zdrowe i miały bujne plony. W październiku rozpieść swoje truskawki, wykonując te zabiegi, a na wiosnę na pewno wystrzelą owocami. Za kilka miesięcy zbiorów pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi.
Październik w ogrodzie to nie tylko czas cięcia krzewów i sadzenia kwiatów tj. tulipany, krokusy czy narcyzy. W tym miesiącu powinieneś się także skupić na jesiennej pielęgnacji truskawek.
Dzięki kilku szybkim i prostym zabiegom wzmocnisz je oraz zabezpieczysz na zimę, a także pobudzisz do owocowania w kolejnym sezonie. Jak dbać o truskawki jesienią, by na wiosnę obficie obrodziły plonami?
Usuwanie chwastów z grządek to podstawa jesiennej pielęgnacji truskawek. Inwazyjne rośliny szybko się rozkrzewiają i rozmnażają, tym samym podbierając truskawce witaminy oraz składniki mineralne z gleby, przez co może osłabnąć i nie trudno będzie jej przetrwać chłodniejsze miesiące.
Chwasty, które stanowią największe zagrożenie dla truskawek to: perz właściwy, gwiezdnica pospolita i chrostnica jednostronna. Problematyczne mogą być także: starzec zwyczajny, komosa biała i tasznik pospolity. Nie lekceważ ich obecności na grządkach.
Może cię zainteresować: Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie
Przycinanie truskawek jesienią to kolejny istotny zabieg, o którym musisz pamiętać. Po zakończeniu zbiorów musisz pozbyć się wysuszonych, chorych i starych pędów oraz liści, aby w następnym sezonie roślina była silniejsza, zdrowa i bujnie owocowała. Pamiętaj jednak, by wykonać cięcie truskawek ostrożnie. Nie uszkodź serca rośliny.
Bujnie rozkrzewione możesz podzielić na mniejsze części i zasadzić nowe sadzonki jesienią, by w ten sposób rozmnożyć truskawki. Dzięki temu za rok doczekasz się jeszcze większej ilości owoców.
Nawożenie truskawek jesienią powinno odbywać się wyłącznie produktami zawierającymi: potas, fosfor, czy siarkę, które są jednocześnie ubogie w azot. Taka odżywka poprawi odporność roślin na zimę, zapobiegnie chorobom, deformacjom i wspomoże ich rozwój na wiosnę. Dobrze sprawdzi się popiół drzewny.
Jesienny nawóz do truskawek możesz zrobić samodzielnie z suszonych skórek bananów. Pozostaw je na 24 godziny, zalej wodą i takim wywarem polej sadzonki, albo umieść skórki z owoców bezpośrednio pod korzeniami.
Czytaj również: Winogrona będą miały 3 razy więcej owoców. Wystarczy, że w październiku zrobisz to
Gdy wykonasz wszystkie wyżej opisane zabiegi, nie zapomnij o zabezpieczeniu truskawek na zimę. Dzięki temu niskie temperatury, opady śniegu czy podmuchy wiatru nie zniszczą twojego wysiłku włożonego w pielęgnację roślin.
Pamiętaj, by osłonić zwłaszcza młode sadzonki, które są bardzo podatne na uszkodzenia. Zrób to już w październiku. Do zabezpieczenia truskawek możesz wykorzystać np. białą agrowłókninę.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły