Reklama
Reklama

Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie

Chcesz, żeby już wiosną twój trawnik cieszył oko soczystą zielenią? Jeśli tak, to koniecznie załóż go jesienią. Chłodne dni i duża wilgotność sprzyjają wzrostowi młodej trawy, która zdąży ukorzenić się przed zimą. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić ten zabieg, aby uzyskać gęstą i równą murawę.

Tańszą alternatywą dla kupna gotowej murawy z rolki jest samodzielne założenie trawnika. Jeśli przeprowadzimy ten zabieg jesienią, to wiosną trawa będzie łatwiejsza w pielęgnacji. Poznaj tajniki dotyczące przygotowania gleby i wyboru odpowiednich nasion

Dlaczego warto zakładać trawnik jesienią?

Po lecie gleba jest dobrze rozgrzana. Właśnie dlatego warto wysiewać trawę we wrześniu i w październiku, ponieważ panujące wówczas, optymalne temperatury przyspieszą wykiełkowanie nasion. Z kolei częstsze deszcze zapewnią odpowiedni poziom wilgoci, który ma pozytywny wpływ na wzrost młodych źdźbeł. 

Kilka tygodni po siewie zauważymy tworzący się, zielony dywan, który będzie przygotowany na zimę. Na wiosnę zachwyci nas intensywną zielenią i zdrowym wyglądem. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy przycinać winogrona jesienią i jak to robić? Będą miały 3 razy więcej owoców

Jak przygotować glebę pod trawnik?

Gleba pod trawnik powinna być przepuszczalna, żyzna, piaszczysto-gliniasta o grubości 20 cm. Najlepiej, żeby pH mieścilo się w przedziale od 5,5 do 6,5

Na początek należy oczyścić podłoże z kamieni, liści i chwastów. Po 3 tygodniach, gdy chwasty uschną, zaczynamy przekopywać ziemię. Spulchnianie i napowietrzenie podłoża do 20 cm głębokości to niezbędne zabiegi do zdrowego wzrostu trawy

Czasem konieczne jest dodanie odpowiednich materiałów do gleby. Przykładowo, jeśli jest ona gliniasta, to dosypujemy piasek albo żwir w celu poprawienia przepuszczalności. Z kolei lekkie, ubogie w składniki odżywcze podłoże warto zasilić torfem bądź kompostem. 

Na koniec wyrównujemy i ubijamy ziemię za pomocą wału ważącego 75-100 kg. Tę czynność powtarzamy też po wysiewie nasion. Dzięki temu przylegną do ziemi i równomiernie wykiełkują. 

Jakie nasiona są najlepsze na trawnik?

Musimy wybrać odpowiednie nasiona, ponieważ to właśnie one wpływają na trwałość i odporność trawnika. Kupujmy zatem dobre jakościowo, markowe, sprawdzone produkty

Takie dobre jakościowo nasiona powinny zawierać kilka gatunków traw, które różnią się od siebie właściwościami. Warto poszukać mieszanek życicy trwałej, kostrzewy czerwonej, kostrzewy trzcinowej i wiechliny łąkowej. Dzięki nim murawa będzie odporna na różne warunki środowiskowe i intensywność użytkowania. 

Przykładowo na boiska sportowe idealnie sprawdzi się życica trwała zmieszana z wiechliną łąkową. Na suche gleby warto wybrać mieszankę z kostrzewą trzcinową. Możemy również użyć mieszanek regeneracyjnych, naprawiających zniszczony trawnik.

Zobacz też:

Zaczyna się sezon grzewczy. Koniecznie zrób to z roślinami doniczkowym, by nie zmarniały

Marzysz o owocach z własnego ogrodu? Nie przegap tego terminu

Ten zimozielony krzew zachwyca przez cały rok. Teraz jest najlepszy czas na sadzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka