W lipcu koniecznie podlej tym paprykę. Krzewy odżyją, a plony się podwoją
Chcesz w tym roku zebrać jak najwięcej plonów papryki? W takim razie wdróż do pielęgnacji dodatkowe nawożenie. Wcale nie musisz specjalnie biec do sklepu ogrodniczego po drogie preparaty. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w kuchni. Przedstawiamy przepis na najlepszy nawóz na liczne, chrupiące i niesamowicie smaczne warzywa.
Papryka to jedno z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni o szerokim zastosowaniu. Najlepiej smakuje zerwana prosto z własnego ogródka. Żeby była smaczna i chrupiąca, należy trzymać się konkretnych zasad pielęgnacyjnych. Nawożenie również ma ogromne znaczenie. Tym razem przedstawiamy przepis na naturalny nawóz z...mleka.
Lipiec jest ważnym miesiącem w uprawie papryki. Właśnie wtedy następuje jej intensywny wzrost i zawiązywanie owoców. Warto więc poznać najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem dbać o tę roślinę?
Najważniejsze jest podlewanie papryki. Nawadniajmy ją regularnie, zwłaszcza podczas upalnych dni. Jej gleba musi być stale wilgotna, jednak nie możemy doprowadzić do przemoczenia podłoża. Zabieg ten przeprowadzamy rano lub wieczorem, a strumień wody kierujemy prosto pod krzaczki, uważając na liście i owoce.
Zaleca się dalszą kontynuację nawożenia papryki płynnym nawozem, zawierającym potas i fosfor. Te dwa minerały wspierają kwitnienie i owocowanie. Konieczne jest również regularne usuwanie chwastów, ponieważ mogą zabierać okazowi wodę oraz składniki odżywcze.
Jeśli mamy wysoką odmianę papryki z licznymi owocami, to warto zastosować do niej podpory. Polecamy również stałe monitorowanie krzaczków, czy nie zauważamy czasem objawów chorobowych lub szkodników. Wówczas należy szybko działać, stosując opryski.
Przy uprawie tej rośliny powinniśmy regularnie obrywać dolne liście. Dzięki temu prostemu zabiegowi poprawimy cyrkulację powietrza i zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gnojówka z liści pomidorów - działanie, przepis, zastosowanie
Warto podlewać paprykę odpowiednio rozcieńczonym mlekiem, ponieważ zawiera dużą ilość wapnia, które chroni przed zgnilizną wierzchołkową owoców. W swoim składzie ma także białka, fosfor i potas - te składniki odżywcze pozytywnie wpływają na ogólną kondycję rośliny.
Jak zatem zrobić nawóz z mleka? Wystarczy wymieszać ten produkt z wodą w proporcji 1:1. Taką odżywką podlewamy paprykę co 2-3 tygodnie. Uważamy, żeby nie moczyć liści.
Pamiętajmy, aby używać mleka odtłuszczonego albo z niską zawartości tłuszczu. Pełnotłuste może spowodować rozwój bakterii i pleśni w podłożu.
Do papryki warto zastosować nawóz z fusów z kawy. Ten kuchenny odpad dostarcza minerałów, tj. azot, magnez, potas, a także zakwasza glebę. Wystarczy, że rozsypiemy fusy pod krzaczkami lub dodamy je do wody, którą podlewamy te rośliny.
Kolejnym odpadem wartym uwagi są skorupki jajek, stanowiące źródło wapnia. Drobno je kruszymy i mieszamy z wierzchnią warstwą podłoża.
Niektórzy ogrodnicy zasilają paprykę popiołem drzewnym, obfitującym w potas i fosfor. Pamiętajmy jednak, aby stosować go z umiarem ze względu na silne podnoszenie pH ziemi.
Zobacz też:
Wiatr połamał rośliny w ogrodzie? Posmaruj je tym, by naprawić szkody
Odstrasza komary lepiej niż lawenda i komarzyca. Posadź w ogrodzie, na balkonie lub parapecie
Te rośliny doniczkowe wybaczą każdą gafę. Są idealne dla zapominalskich i początkujących