W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku
Nie zapomnij przygotować berberysu na zimę, aby nie zarazić go na przemarznięcie. Mimo tego, że większość odmian rośliny jest odporna na chłody, niektóre słabsze i młode okazy mogą nie przetrwać minusowych temperatur. Dla świętego spokoju zafunduj im więc ochronną tarczę, aby zabezpieczone berberysy mogły bezpiecznie przetrwać do wiosny.
Pielęgnacja berberysów nie kończy się wraz z piękną pogodą. Musisz o nie dbać przez cały rok, a w szczególności na przełomie listopada i grudnia. Zainteresowanie tuż przed nadejściem zimy jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa.
Niektóre (zwłaszcza młode i wrażliwe krzewy) potrzebują ochrony przed przymrozkami. Nie zapomnij zabezpieczyć ich odpowiednio, by przetrwały bez szwanku nawet bardzo silne wiatry i niskie temperatury. Dzięki temu będą zachwycać kolorowymi liśćmi, drobnymi kwiatami oraz owocami w intensywny czerwonym kolorze.
Może cię zainteresować: Oczar kładzie inne krzewy na łopatki. W zimie strzela kwiatami jak z procy
Jesienne przycinanie berberysów nie jest konieczne. Warto jedynie usunąć suche, schorowane i uszkodzone pędy, gdyż te mogą osłabić roślinę, przez co będzie jeszcze bardziej podatna na zimowe uszkodzenia.
Konieczne jest za to zapewnienie roślinom wilgotnego podłoża. W okresie bezdeszczowym warto skupić się na podlewaniu berberysów, aby uniknąć suszy fizjologicznej. Nie należy jednak przesadzać z ilością dostarczanej im wody (szczególnie przy słabo przepuszczalnych podłożach), bo wtedy krzewy mogą zacząć gnić.
O tej porze roku berberysom można podawać nawozy fosforowe i potasowe wzmacniające korzenie i odporność na niskie temperatury. Dobrze sprawdza się tradycyjny kompost, jednak za żadne skarby nie podawaj im mieszanek wypełnionych po brzegi azotem.
Czytaj również: Kamelia wybuchnie kwiatami w środku zimy. Sąsiedzi pozazdroszczą ci tej rośliny
W celu zabezpieczenia beberysów przed przymrozkami zadbaj o ściółkowanie przy pomocy kory sosnowej, suchych liści albo trocin. Warstwa ochronna powinna mieć około 4 centymetrów grubości, by rośliny nie odczuwały intensywnych wahań temperatury, nie traciły szybko wilgoci, a chwasty nie atakowały ich intensywnie.
Młode krzewy i wrażliwe odmiany, (kolorowe czy berberys Juliany) powinieneś jeszcze dodatkowo zabezpieczyć agrowłókniną. Nie masz jej w swoim domu, a nie chcesz wydawać pieniędzy w sklepach ogrodniczych? W takim razie wykorzystaj jutę albo gałązki iglaków.
Zobacz też:
To ostatni moment, by zadbać o magnolie w ogrodzie. Inaczej nie dotrwają do wiosny
Ta roślina przetrwa w każdych warunkach. Idealna dla zapominalskich i zabieganych
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia