Reklama
Reklama

Oczar kładzie inne krzewy na łopatki. W zimie strzela kwiatami jak z procy

Ten piękny krzew jest coraz częściej widywany na polskich podwórkach. Ludzie żartobliwie nazywają go "Złotem Indian" z uwagi na pochodzenie, właściwości i unikalny wygląd. W końcu swoją oryginalną urodą kładzie inne rośliny na łopatki. Zimą od jego bujnych kwiatów w intensywnym, żółtym kolorze trudno oderwać wzrok.

Oczar wirginijski to niewielki ozdobny krzew kwitnący zimą. Ma rozłożysty pokrój. Pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, a konkretnie w jej wschodniej części. 

Żartobliwie nazywa się go "Złotem Indian" (nie tylko za sprawą historii, ale również za sprawą zdrowotnych właściwości i samego koloru rośliny, która jest intensywnie żółta, co może nasuwać skojarzenia z drogocennym kruszcem).

Chcesz mieć krzew kwitnący zimą? Oczar wirginijski kładzie konkurencję na łopatki

Oczar wirginijski wspaniale pachnie i zachwyca urodą wtedy, gdy inne gatunki zapadają w sen zimowy. Warto go mieć w swoim ogrodzie, aby nieco ożywić go poza sezonem. Po przekwitnięciu wytwarza owoce (zdrewniałe torebki z nasionami).

Najlepiej prezentuje się w pobliżu altan, tarasów czy wejść do domu. I wcale nie jest szczególnie wymagający pod względem pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a na pewno nie zmarnieje.

Może cię zainteresować: Kamelia wybuchnie kwiatami w środku zimy. Sąsiedzi pozazdroszczą ci tej rośliny

Jak uprawiać oczar wirginijski? Dzięki temu wyrośnie jak na drożdżach

Oczar wirginijski to roślina o umiarkowanych wymaganiach. Musisz jednak o nią właściwie dbać, jeśli chcesz, aby zachowała idealny wygląd na długo. Powinna zostać posadzona jesienią w żyznym, przepuszczalnym i lekkim podłożu, a po umieszczeniu w ziemi obficie podlana.

Dobrze, gdyby gleba pod uprawę oczaru wirginijskiego była także lekko kwaśna i wilgotna. Stanowisko musi być osłonięte od wiatru. Najlepiej słoneczne, ale półcieniste także się sprawdzi. Gdy oczar zakończy kwitnienie, nie zapomnij go przyciąć. Usuń wszystkie zniszczone, połamane i przemarznięte pędy. 

Czytaj również: To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej

Nie tylko uroda, ale i cenne właściwości oczaru wirginijskiego są warte uwagi

Krzew jest piękny, jednak warto wiedzieć, że ma do zaoferowania o wiele więcej niż urodę. Cenne właściwości liści oczaru wirginijskiego (przeciwzapalne, antyseptyczne, antybakteryjne, ściągające, łagodzące czy oczyszczające) są doceniane od wieków. 

Do dziś wykorzystuje się je w ziołolecznictwie czy kosmetyce. Oczar wirginijski zawiera m.in. garbniki, flawonoidy, saponiny, kwas galusowy czy cholinę. Pomaga przy stanach zapalnych skóry. Zmniejsza opuchliznę, łagodzi ból i przyspiesza  gojenie się ran.

Może także przyczyniać się do zmniejszenia obrzęków czy bóli stawów. Łagodzi ukąszenia komarów. Pomaga jednak nie tylko ludziom. Oczar wirginijski może również pomagać koniom m.in. przy osłabionych kopytach.

Zobacz też:

Tej rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. Sprawdź, jak ją pielęgnować

Petunie mogą kwitnąć nawet zimą. Wystarczy ten prosty krok

Zamiast wyrzucać, połóż na dnie doniczki ze skrzydłokwiatem. Nie zliczysz nowych liści

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krzewy | działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin