Reklama
Reklama

Tym nie podlewaj pomidorów. Możesz stracić wszystkie plony

Wiele osób decyduje się na uprawę pomidorów w swoim ogrodzie. Często jednak podczas pielęgnacji roślin, a dokładniej podczas podlewania ich, popełniamy pewien popularny błąd, który może zniszczyć nasze plony. Podpowiadamy, jak go uniknąć, a także jak prawidłowo nawadniać oraz pielęgnować rośliny, aby cieszyć się udanymi zbiorami.

Zbliżająca się Zimna Zośka, czyli 15 maja to ważny termin dla wielu ogrodników. To właśnie po tym dniu, większość z nich decyduje się na sadzenie pomidorów do gruntu. Na tym jednak nie kończy się cały proces, ponieważ później musimy odpowiednio o nie dbać, aby wydały obfite plony. Kluczem do sukcesu jest prawidłowe podlewanie ich. Z pozoru wydaje się ono proste, jednak wiele osób powiela pewien błąd.

Sadzenie pomidorów do gruntu - o czym nie można zapomnieć?

Zbliża się czas, gdy będziemy sadzić pomidory. Zakłada się, że najlepiej robić to w drugiej połowie maja, kiedy to zbyt niska temperatura nie powinna już nas zaskoczyć. Zanim jednak posadzimy pomidory do gruntu, warto zahartować sadzonki, wystawiając je przez kilka dni na zewnątrz i stopniowo zwiększając czas ekspozycji.

Po zahartowaniu możemy posadzić nasze pomidory. Najlepiej zrobić to na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru, w podłożu przepuszczalnym oraz żyznym. Możemy dodatkowo zastosować obornik lub kompost, dzięki czemu zwiększymy dostępność składników odżywczych i uzyskamy lepsze plony.

Jak podlewać pomidory? Ten popularny błąd może zniszczyć twoją uprawę

Po posadzeniu pomidorów musimy oczywiście odpowiednio o nie zadbać. Kluczem do sukcesu, jak w przypadku większości roślin, jest prawidłowe podlewanie. Bardzo częstym błędem, który może zmniejszyć lub całkowicie zniweczyć nasze plony, jest używanie złej wody do podlewania.

Unikajmy podlewania pomidorów zimną wodą wodociągową. Najlepiej podlewać rośliny deszczówką. Jeżeli jednak jej nie posiadamy, to zalecane jest używanie odstanej, letniej wody. Wynika to z tego, że zimna woda mogłaby przyczynić się do znacznego osłabienia systemu korzeniowego roślin.

Oprócz tego ważne jest także, to kiedy podlewamy pomidory. Powinniśmy robić to wczesnym rankiem, kiedy rośliny nie są jeszcze ogrzane przez promienie słoneczne. Pamiętajmy również, że pomidory źle reagują na przelanie, więc ważne jest zachowanie umiaru. Uważajmy równocześnie, aby nie przesuszyć roślin, gdyż mogłoby to zahamować ich rozwój.

Podczas podlewania pomidorów zwróćmy także uwagę na to, by woda, którą dostarczamy roślinom, trafiała bezpośrednio do podłoża, a nie na liście. Jest to istotne, ponieważ mokre liście sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych.

Czytaj również: Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu

O czym jeszcze pamiętać podczas codziennej pielęgnacji pomidorów?

Podlewanie to tylko jeden z kroków, które musimy wykonać, aby cieszyć się obfitymi plonami. Oprócz tej czynności nasze pomidory potrzebują między innymi nawożenia. Należy wykonywać je co 10-14 dni, stosując nawozy naturalne, takie jak np. gnojówka z pokrzywy. Sprawdzą się również specjalistyczne nawozy do pomidorów, które dostaniemy w centrach ogrodniczych.

Dodatkowo warto zadbać o regularne usuwanie pędów bocznych, tak zwanych wilków, ponieważ zapobiegniemy w ten sposób nadmiernemu rozrostowi zielonej masy, co sprzyja lepszemu owocowaniu.

Zobacz też:

Zamiast zjeść do filmu, wrzuć do doniczki. W dwa tygodnie będziesz mieć piękną roślinę

Tak pozbędziesz się chwastów bez szkód dla trawnika. Ogród będzie wyglądał perfekcyjnie

Regularnie pryskaj róże i begonie. Mszyce spadną z nich szybciej, niż krople deszczu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | pielęgnacja roślin | sadzenie