Wujek w maju zawsze pryska tym pomidory. Są odporne na zarazę i grzyba
Jeśli uprawiasz pomidory w ogrodzie, postaraj się chronić je przed chorobami grzybowymi oraz innymi infekcjami, które mogą prowadzić do zmniejszenia plonów. Aby móc w sezonie cieszyć się zdrowymi i pysznymi owocami, w maju powinieneś zastosować tani prewencyjny oprysk. Przygotujesz go sam w domu, a zadziała jak naturalna tarcza.
Przydomowa uprawa pomidorów to świetny sposób na to, aby zapewnić sobie świeże owoce na własny użytek. Decydując się na nią, zyskujesz pewność, że są naturalne, a nie pryskane, jednak wyhodowanie zdrowych plonów wcale nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać.
Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, w maju i czerwcu gdy sadzonki intensywnie rosną, powinieneś prewencyjnie chronić je przed chorobami za pomocą domowych oprysków. Za chwilę dowiesz się, jak zrobić jeden z nich.
Może cię zainteresować: Nabierz trochę musztardy do słoja i zalej wodą. Lepszego nawozu do zamiokulkasa nie znajdziesz
Zapewniłeś swoim pomidorom osłonięte i dobrze nasłonecznione stanowisko oraz żyzną próchniczą glebę o średniej wilgotności? Wspaniale, jednak musisz jeszcze pamiętać o ochronie przed infekcjami i chorobami grzybowymi pomidorów.
Tych jest niemało, bo to m.in.: sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora, zgorzel siewek, fuzarioza czy alternarioza (plamistość liści). Infekcje prowadzą do powolnego obumierania sadzonek, dlatego trzeba im zapobiegać zawczasu.
Najlepiej stosować prewencyjny oprysk, zanim jeszcze wystąpią objawy tj.: jasny nalot na liściach, mokre plamy gnilne, zmiany w blaszce liściowe (skręcenia, spękania, przebarwienia).
Czytaj również: Podlewaj tym borówkę amerykańską. Kosztuje 1,50 zł, a będziesz zbierać owoce kilogramami
Nie musisz wydawać pieniędzy na środki ochrony roślin. Prewencyjny oprysk do pomidorów zrobisz z jodyny, którą możesz kupić za grosze niemal w każdej aptece.
Domowy oprysk z jodyny może skutecznie chronić uprawy pomidorów przed patogenami, na które młode sadzonki są szczególnie wrażliwe. Zwiększa ich odporność na niekorzystne czynniki środowiskowe i stymuluje wzrost roślin.
Dzięki jego stosowaniu rośliny szybciej pączkują i zawiązują owoce, w glebie znajduje się więcej jodu, a korzenie nie poddają się tak łatwo gniciu. Zalet stosowania jodyny do ochrony pomidorów jest więc cała masa.
Oprysk z jodyny jest skuteczny, ale trzeba uważać na pewną rzecz. Mianowicie musi on mieć odpowiednie proporcje poszczególnych składników, aby nie doszło do poparzenia wrażliwych części roślin.
Do jego przygotowania potrzebujesz: 4 litry wody (najlepiej deszczowej), 0,5 litra mleka - 10-12 kropli jodyny. Możesz także dodać do roztworu 1 łyżkę mydła, aby preparat był bardziej lepki, dzięki czemu dłużej utrzyma się na roślinach.
Oprysk z jodyny stosuj nie częściej niż raz na 14-18 dni. Wystarczy, że zrobisz to 2-3 razy w ciągu jednego sezonu. Poza pomidorami możesz nim także chronić cukinie czy ogórki.
Zobacz też:
Rozpalałeś ognisko w weekend? Tego nie wyrzucaj i ciesz się pięknym trawnikiem
Ta roślina zaleje ogród pachnącymi kwiatami. Nie będziesz chcieć z niego wychodzić
Ten krzew kwitnie przez ponad 100 dni. Posadź go w swoim ogrodzie, a sąsiadki oniemieją z zachwytu