Tych roślin nie podlewaj nawozem z pokrzywy. Bardzo im zaszkodzi
Nie wszystkie rośliny lubią nawóz z pokrzywy i przepadają za jej sąsiedztwem w ogrodzie. Niektórym może poważnie zaszkodzić, o czym lepiej dowiedzieć się zawczasu, aniżeli po szkodzie. Sprawdź, których warzyw lepiej obok niej nie sadzić. Możesz się zdziwić, ponieważ wbrew pozorom, ta lista jest całkiem długa.
Na pewno wiele razy słyszałeś, że ekologiczny nawóz z pokrzywy i sadzenie roślin obok niej to świetne rozwiązanie, które wspomaga ich rozwój. To częściowo prawda, bo tak jest zwłaszcza w przypadku pomidorów, ogórków czy papryki, jednak nie wszystkie warzywa za nią przepadają.
Są warzywa, których lepiej nie sadzić obok pokrzywy, bo mogą szybko zmarnieć. Nie powinieneś również podlewać ich odżywkami przygotowanymi z tego popularnego chwastu, ponieważ to mogłoby bardzo źle się dla nich skończyć z uwagi na nadmiar azotu w glebie za którym nie przepadają.
Może cię zainteresować: Zrób to z bzem w kwietniu. Będzie tonął w kwiatach przez wiele lat
Nawóz z pokrzywy (znany także jako gnojówka z tej rośliny) to skarbnica witamin i składników odżywczych, które mogą być korzystne da wzrostu i zdrowia niektórych warzyw.
Zawiera m.in.: azot - w dużych ilościach, a ten wspomaga rozwój liści i łodyg, potas - wzmacniający odporność, wspomagający kwitnienie i owocowanie, a także niewielką dawkę fosforu wspomagającego rozwój korzeni czy kwitnienie.
Odżywki z pokrzywy mają także w sobie: żelazo niezbędne do produkcji chlorofilu, magnez, krzem, mangan, cynk, miedź czy wapń. Nie wspominając już nawet o witaminach: C, K, B, kwasach organicznych i innych cennych substancjach.
Czytaj również: W kwietniu nakarm tym truskawki. Krzaczki ugną się pod słodkimi owocami
Nie wszystkie warzywa lubą nawóz z pokrzywy i jej sąsiedztwo w ogrodzie. Dobrym przykładem są m.in.: cebula i czosnek, które nie przepadają za dużymi ilościami azotu w glebie (zamiast główek zbierzesz same liście, a plony nie będą tak aromatyczne).
Z podobnego powodu nie należy sadzić obok pokrzywy fasoli ani grochu. Mogą one zresztą także gorzej owocować). W przypadku rzodkiewki, rzepy oraz sałaty zdania są podzielone, bo choć szybciej rosną i lepiej się rozwijają, mogą stawać się wówczas mniej jędrne, chrupiące i smaczne (np. gorzka sałata).
Zobacz też:
Zamienią ogród w tęczowy raj i będą kwitły do jesieni. To najlepszy moment, by je posadzić
Zamiast wyrzucać, zalej wodą i podlej marchew. Urośnie dwa razy większa