Reklama
Reklama

Twoje tuje robią się brązowe? Ogrodnik podpowiada, gdzie leży problem

Tuje, zwane też żywotnikami to jedne z popularniejszych drzew w naszych ogrodach. Cenimy je za to, że tworzą gęste, zimozielone żywopłoty chroniące nas przed wścibskimi oczyma sąsiadów. Choć tuje to jedne z łatwiejszych w uprawie roślin, czasem mogą robić się brązowe. Znajomy ogrodnik podpowiedział mi, że może to być fytoftoroza, groźna choroba, która atakuje roślino od korzeni. Czym jest i jak z nią walczyć?

Fytoftoroza (Phytophthora) to choroba grzybowa, wywoływana przez organizmy z rodzaju Phytophthora, które atakują korzenie, a następnie pędy i igły roślin. Choroba ta jest szczególnie groźna dla tuj, ponieważ może prowadzić do ich całkowitego zamierania. Grzyb ten rozwija się głównie w glebie, zwłaszcza gdy jest ona zbyt wilgotna i ma słaby drenaż.  

Brązowienie tui: objawy fytoftorozy  

Pierwszym i najczęściej zauważanym objawem fytoftorozy jest brązowienie igieł tui. Może to dotyczyć pojedynczych gałązek, ale w zaawansowanym stadium choroby brązowieją całe części rośliny, a nawet całe tuje. Proces zaczyna się od najniżej położonych gałęzi. Do tego dochodzi zamieranie pędów, najpierw u podstawy rośliny, z czasem proces postępuje ku górze. Tuje dotknięte fytoforozą mogą przestać rosnąć lub rosnąć bardzo powoli. Ta choroba grzybowa zaczyna się od korzeni, lecz trudno na nich dostrzec jej objawy. Części podziemne rośliny pokrywają się brunatnymi plamami, które z czasem pojawiają się również na podstawie pnia.  

Jak leczyć fytoftorozę tui?

Głównym powodem, dla którego tuje chorują na fytoftorozę, jest nadmierna wilgotność gleby. Sprzyja jej również zagęszczenie roślin. Jeśli twoje tuje już zachorowały, leczenie fytoftorozy może być trudne, ale nie jest niemożliwe. Oto kilka kroków, które możesz podjąć:  

  • Usunięcie zakażonych części: natychmiast przycinaj i usuwaj wszystkie brązowe, zainfekowane gałązki, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Należy je zniszczyć tak, by patogen nie przetrwał w ogrodzie;
  • Poprawa warunków uprawy: upewnij się, że gleba ma dobry drenaż i zmniejsz częstotliwość podlewania, jeśli jest to konieczne. Porusz i spulchnij podłoże wokół tui na głębokość 15 cm, wymieszaj ją z kompostem, który poprawi strukturę gleby. Możesz również wyściółkować glebę korą sosnową;  
  • Fungicydy: stosuj odpowiednie fungicydy, które są skuteczne w zwalczaniu Phytophthora. Zawsze przestrzegaj instrukcji producenta dotyczących dawkowania i częstotliwości aplikacji. Dobrym wyjściem są również stosowanie biofungicydów, jeśli unikasz stosowania chemii w ogrodzie.   

Częstym problemem w utrzymaniu tui w dobrej formie jest ich przenawożenie azotem. W drugiej połowie sezonu wegetacyjnego lepiej zrezygnować z azotu na rzecz nawozów zawierających potas i fosfor.

Czytaj też: Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

Jak zapobiegać fytoftorozie? 

Chorobom grzybowym lepiej zapobiegać niż je leczyć. Walka z nimi jest żmudna i często wymaga sięgnięcia po środki chemiczne. Najważniejszym krokiem w zapobieganiu fytoftorozie jest odpowiednie przygotowanie gleby przed posadzeniem tuj. Upewnij się, że gleba, w której sadzisz tuje, jest dobrze przepuszczalna. Możesz dodać do niej piasek lub żwir, aby poprawić drenaż. Unikaj nadmiernego podlewania. Tuje nie lubią mokrej gleby, dlatego lepiej jest podlewać je rzadziej, ale obficie, aby woda dotarła głęboko do korzeni. 

Sadź tuje w odpowiednich odstępach, aby zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu roślin. Odpowiednia odległość między drzewkami to od 50 cm do metra, w zależności od odmiany. Koniecznie też stosuj warstwę ściółki wokół roślin, aby utrzymać wilgoć na odpowiednim poziomie, ale upewnij się, że nie dotyka ona bezpośrednio pędów oraz pnia rośliny. Optymalna grubość ściółki wokół tui to 5 - 10 cm. Przestrzegając tych zasad, uchronisz swoje drzewka nie tylko przed fytoftorozą, ale też przed innymi chorobami grzybowymi.  

Zobacz też:

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin