Reklama
Reklama

Twoja hortensja traci kolor? Winna może być gleba. Wystarczy niewielka zmiana

Hortensja to roślina, której nie sposób nie zauważyć. Duże, osiągające nawet 25 cm średnicy kwiaty w intensywnych barwach sprawiają, że jest prawdziwą ozdobą ogrodu. Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca do września, ciesząc oczy, ale zdarza się, że ich żywe kolory blakną. Jaka może być tego przyczyna i jak temu przeciwdziałać? Podpowiadamy.

Hortensje to niewysokie krzewy z rodziny hortensjowatych, słynące ze swojej dużej urody. Największą ozdobą rośliny są duże, efektowne kwiaty, które mogą mieć rozmaite kolory: biały, różowy, czerwony, a nawet niebieski. Czasami jednak hortensja traci swój intensywny kolor. Co może być tego przyczyną?

Dlaczego hortensja traci kolor? Nieodpowiednie pH gleby

Zabarwienie kwiatów hortensji ogrodowej w dużym stopniu zależy od kwasowości podłoża. Odczyn pH gleby ma wpływ na kolor kwiatów i to większy, niż się niektórym wydaje. Bardzo kwaśna gleba sprawia, że roślina wytwarza intensywnie niebieskie kwiaty, podczas gdy na glebie silnie zasadowej są one mocno różowe. Czasami hortensja początkowo wytwarza niebieskie kwiaty, które stopniowo bledną, aż w końcu zmieniają się w delikatnie różowe. Wówczas powodem jest właśnie odczyn pH gleby – warto go sprawdzić, jeśli zależy nam na konkretnej barwie kwiatów. Możemy wykorzystać specjalistyczne nawozy do hortensji, ale też użyć domowych sposobów na zmianę odczynu gleby. Jak to zrobić? Oto kilka pomysłów: 

  • Podłoże można zakwasić, mieszając ziemię z torfem.
  • Kora, trociny czy igliwie są w stanie obniżyć odczyn pH gleby.
  • Kwaśny kompost jest w stanie obniżyć pH gleby.

Najpopularniejszym sposobem odkwaszania gleby jest zaś jej wapnowanie. 

Atak szkodników a utrata koloru hortensji

Dlaczego hortensja traci kolor? Może to być skutek ataku szkodników, w tym przede wszystkim przędziorka chmielowca. To gatunek roztocza z rodziny przędziorkowatych, który żeruje na wielu różnych roślinach, jednak hortensje upodobał sobie szczególnie. Przędziorek chmielowiec wysysa soki z dolnych części rośliny, przez co stopniowo traci ona swoje barwy. Objawem żerowania tego szkodnika mogą być drobne pajęczynki na liściach, jak również zasychanie ich brzegów. W takim wypadku należy zastosować specjalistyczny oprysk. 

Odbarwienie hortensji. Utrata koloru może być naturalna

Hortensja nie zawsze traci kolor z powodu błędów pielęgnacyjnych czy w wyniku ataku szkodników. Utrata kolorów może być całkowicie naturalna i wynikać ze specyfiki konkretnej odmiany. Przykładem mogą być odmiany hortensji Grandiflora czy Limelight. W toku cyklu rozwojowego rośliny te tracą swój kolor i przybierają nowy, jaśniejszy. Hortensja Limelight najpierw jest zielonkawożółta, jednak później przybiera nową, kremowobiałą barwę. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin