Reklama
Reklama

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Hortensja to roślina chętnie uprawiana w ogrodzie, z uwagi na okazałe i efektowne kwiaty, które są jej największą ozdobą. Zdarza się jednak, że roślina ich nie wytwarza. Dlaczego hortensja nie kwitnie i jak temu zaradzić? Podpowiadamy.

Hortensja to niewysoki krzew z rodziny hortensjowatych, w naturze rosnący w lasach i na skalistych stokach, często wzdłuż wybrzeży. Liczne odmiany hortensji uprawiane są jako rośliny ozdobne, z uwagi na niezwykłe piękno ich kwiatów. Zebrane są w obfite kwiatostany wierzchotkowate, które przybierają formę wiech i baldachów. Mogą być białe, różowe, niebieskie lub czerwone. Są największą dekoracją rośliny, jednak czasem nie chce ona kwitnąć. Co może być tego przyczyną?

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Możliwe przyczyny

Chętnie uprawiane gatunki hortensji to między innymi hortensja bukietowa, piłkowana, krzewiasta i hortensja ogrodowa. Zwłaszcza ta ostatnia cieszy się niezwykłą popularnością. Hortensje ogrodowe wytwarzają owalne, ciemnozielone liście i okazałe kwiatostany, osiągające średnicę do 25 cm. Zwykle kwitną od czerwca lub lipca aż do września, jednak wszystko zależy od gatunku, odmiany, a także warunków pogodowych. Hortensja ogrodowa kwitnie od czerwca do sierpnia, ale zdarza się, że ogrodnicy bez skutku czekają na jej kwitnienie. Co może być tego przyczyną?

Hortensja nie kwitnie z wielu powodów — najczęściej przyczyną są niewłaściwe warunki uprawy. Hortensje preferują stanowiska półcieniste, o przepuszczalnej, żyznej glebie, której odczyn pH wynosi 4-5,5. Nieodpowiednie stanowisko może zahamować kwitnienie rośliny.

Innymi powodami braku kwiatów mogą być błędy w nawożeniu, podlewaniu oraz przycinaniu hortensji. Hortensja potrzebuje regularnego podlewania i odżywiania nawozami przeznaczonymi do roślin kwasolubnych. Jeśli zaś chodzi o przycinanie hortensji, hortensje ogrodowe kwitną na zeszłorocznych pędach. Nie należy ich zatem usuwać. Wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu, oczyszczamy jedynie roślinę z przekwitłych kwiatostanów i zdrewniałych, starych pędów. 

Kwitnienie hortensji może zostać opóźnione również przez atak szkodników czy chorób, które ją osłabiają lub przez niewłaściwe zimowanie. Roślinę trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed nadejściem mrozów. W przeciwnym wypadku jej wierzchołki, a nawet całe pędy z pąkami mogą przemarznąć.

Czytaj też: Zrób to z kwiatami doniczkowymi w czasie upałów. Wzmocnisz je i nie zwiędną 

Jak pobudzić hortensję do kwitnienia? Najlepsze pomysły

Jeśli dowiemy się dlaczego hortensja nie kwitnie, będzie nam łatwiej zlikwidować problem i pobudzić roślinę do kwitnienia. Możemy swobodnie przesadzić roślinę wiosną w inne miejsce, zastosować odpowiednie środki ochrony roślin, by pozbyć się szkodników lub odżywić roślinę odpowiednim preparatem, gdy brakuje jej składników odżywczych.

Jeśli jednak przemarzła lub powodem braku kwitnienia było niewłaściwe jej przycięcie, w danym sezonie raczej już nie zakwitnie. Trzeba poczekać do kolejnego sezonu, skupiając się na zapewnieniu jej wszystkiego, czego potrzebuje.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | działka | krzewy | uprawa roślin