Reklama
Reklama

Twój grubosz gubi liście? Przywróć mu dawny wygląd odżywką z tego odpadu

Grubosz, znany również jako drzewko szczęścia, to popularna roślina doniczkowa, zachwycająca mięsistymi, błyszczącymi liśćmi, umieszczonymi na krótkich ogonkach. Co zrobić, gdy żółkną i opadają? W tej sytuacji przyda się odżywka z popularnego odpadu.

Grubosz nie ma zbyt wielu wymagań pielęgnacyjnych. Będzie pięknie zdobił nasze mieszkanie, jeśli zapewnimy mu przede wszystkim odpowiednie stanowisko i wilgotność. Czasem jednak roślina może marnieć, co objawia się żółtymi, opadającymi liśćmi. Musimy zatem dostarczyć jej niezbędnych minerałów i składników odżywczych, które zawierają skorupki jajek

Jak dbać o grubosza? Nieliczne wymagania pielęgnacyjne

Grubosza sadzimy na luźnym podłożu. Stosujemy specjalną mieszankę do kaktusów i sukulentów, dodatkowo uzupełniając ją gruboziarnistym piaskiem w proporcji 3:1. Warto, aby doniczka miała drenaż np. warstwę drobnych kamieni o grubości 2 cm. 

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe dla utrzymania zdrowego wyglądu drzewka szczęścia. Stawiamy je zatem na słonecznym stanowisku, najlepiej na parapecie okna południowego. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 20-22 stopnie Celsjusza. W nocy natomiast nie może spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. 

Grubosza podlewamy obficie dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie sucha. Wystarczy więc nawadniać go raz w miesiącu, a zimą jeszcze rzadziej. Pamiętajmy, że zbyt wilgotna gleba powoduje gnicie korzeni i utratę jędrności liści, a za sucha ich opadanie. 

Domowa odżywka do grubosza ze skorupek jajek

Skorupki jajek są bogate w wapń, wspomagający rozwój korzeni i aktywujący enzymy potrzebne do procesów metabolicznych. Ten cenny minerał wzmacnia też ściany komórkowe roślin, zwiększając ich odporność na choroby. Jak zatem zrobić odżywkę z tego odpadu?

Żeby zrobić odżywkę do grubosza, musimy wrzucić skorupki jajek do słoika, zalać je wrzącą wodą i odstawić na kilka dni. Po tym czasie odcedzamy płyn i podlewamy nim roślinę. Wystarczy 100 ml tego domowego nawozu. Zabieg powtarzamy co 2 tygodnie. 

Ta odżywka będzie odpowiednia nie tylko dla grubosza. Możemy zasilać nią jeszcze inne rośliny tj. paprotka, hoja czy zielistka

Zobacz też:

Te odmiany dyni są najlepsze do uprawy w ogrodzie. Poradzą sobie nawet amatorzy

Obcinasz hortensje przed zimą? Ogrodnik zdradza, czy to ma sens

Te kwiaty postoją na grobach dłużej od chryzantem. Są prawie niezniszczalne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | nawożenie | pielęgnacja roślin