Reklama
Reklama

Wyjmij z lodówki i poczęstuj nim paprotkę. Odwdzięczy się nowymi liśćmi

Uprawa paprotek wymaga nieco więcej wysiłku. Te rośliny źle reagują na całkowity brak słońca lub jego nadmiar, niewystarczającą ilość wody i nieodpowiednie podłoże. Żeby wypuściły nowe liście, nie tylko musimy przestrzegać najważniejszych zasad pielęgnacyjnych, ale też nawozić okazy. W tym przypadku przyda się produkt, który na pewno masz w lodówce.

Paprotka to popularna roślina doniczkowa, która cechuje się pióropuszem zimozielonych, pierzastych, skórzanych liści. Wspaniale zdobią pomieszczenie, gdy intensywnie rosną. Zacznij nawozić tę roślinę odżywką z... jogurtu naturalnego. Przywróć paprotce zdrowie i dawny wygląd.   

Jak dbać o paprotkę? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Paprotki rosną w swoim naturalnym środowisku w tropikalnych lasach. Właśnie dlatego musimy stworzyć im podobne warunki w domu. Jak zatem dbać o nie?

  • Podłoże

Te rośliny sadzimy w przepuszczalnej i żyznej glebie. Poprawimy jej strukturę, jeśli dodamy do niej torf, perlit albo piasek. Na dnie doniczki powinniśmy wsypać keramzyt. 

  • Stanowisko

Paprotka najlepiej rośnie na półcienistym stanowisku z rozproszonym światłem. Możemy postawić ją w pobliżu okna, ale nie na parapecie. Pamiętajmy, że nie lubi przeciągów. 

Okaz podlewamy regularnie, ale nie bardzo obficie. Podłoże nie może być przemoczone, a stale wilgotne. Nawadniamy zatem tę roślinę wtedy, gdy jej gleba całkowicie przeschnie. Dodatkowo warto spryskiwać ją w sezonie grzewczym, ponieważ źle znosi suche powietrze. 

Przepis na odżywkę do paprotki z jogurtu naturalnego

Żeby zrobić odżywkę do paprotki, wystarczy rozpuścić 3 łyżki jogurtu naturalnego w 1 l miękkiej, ciepłej wody. Taką mieszankę odstawiamy do całkowitego ostudzenia i podlewamy nią okaz raz na 3 tygodnie

Warto stosować nawóz z jogurtu naturalnego, ponieważ ten produkt stanowi źródło składników odżywczych. Wapń w nim zawarty ma pozytywny wpływ na korzenie roślin i ich budowę ścian komórek. Białka są przekształcane przez kwiaty w aminokwasy, budujące nowe tkanki, a kultury bakterii tworzą pożyteczną mikroflorę w podłożu, użyźniając je.

W związku z tym paprotka w końcu zacznie wypuszczać nowe liście. Przestaną również żółknąć i usychać. 

Zobacz też:

Te odmiany dyni są najlepsze do uprawy w ogrodzie. Poradzą sobie nawet amatorzy

Obcinasz hortensje przed zimą? Ogrodnik zdradza, czy to ma sens

Te kwiaty postoją na grobach dłużej od chryzantem. Są prawie niezniszczalne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | nawożenie