Reklama
Reklama

Trudno uwierzyć, że jest prawdziwa. Liście tej rośliny przyciągają wzrok

Wiele roślin wygląda niezwykle ozdobnie, zwracając uwagę nie tylko widowiskowymi kwiatami, ale też niesamowitymi liśćmi. Jedną z roślin o interesujących, bardzo charakterystycznych i pięknych liściach jest niedośpian kłosolistny. Co warto wiedzieć o tej popularnej roślinie doniczkowej? Wyjaśniamy, jak o nią dbać.

Niedośpian kłosolistny to popularna roślina doniczkowa o unikalnym, interesującym wyglądzie. Nie jest szczególnie wymagająca, za to świetnie się prezentuje i może być ozdobą każdego pomieszczenia. To roślina z rodziny akantowatych, o niezbyt ozdobnych kwiatach, ale widowiskowych liściach. Co warto o niej wiedzieć i jak o nią zadbać? Podpowiadamy.

Niedośpian kłosolistny — charakterystyka rośliny

Niedośpian kłosolistny (Hypoestes phyllostachya) to popularna roślina doniczkowa, wyróżniająca się charakterystycznymi, kolorowymi, nakrapianymi liśćmi. Ma małe, rurkowate kwiaty o zazwyczaj liliowym kolorze. W naturalnym środowisku roślina ta dorasta do około 100 cm wysokości, jednak uprawiana w doniczce zwykle nie przekracza 50 cm.

Niedośpian kłosolistny występuje w wielu ciekawych odmianach. Jedna z nich to różowy niedośpian ‘Pink Panther’, o liściach w odcieniu fuksji, pokrytych ciemnozielonymi plamkami. Popularnością cieszą się też między innymi niedośpian ‘Pink Splash’, ‘Red Splash’ i ‘White Splash’. 

Czytaj też: Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować 

Niedośpian kłosolistny — wymagania i zasady pielęgnacji

Niedośpian to rewelacyjna roślina dla początkujących. Nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych, choć niewątpliwie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by zdrowo się rozwijała. Bujne, kolorowe ulistnienie to znak szczególny rośliny, jednak by cieszyła w ten sposób oczy, potrzebuje wystarczającej ilości światła. Z tego powodu niedośpian preferuje dobrze oświetlone światłem rozproszonym stanowiska. Ostre słońce mogłoby bowiem zaszkodzić jego liściom.

Roślina preferuje temperaturę pokojową i stale wilgotne podłoże. Korzenie nie tolerują jednak tak przesuszenia, jak i przelania. Przed kolejnym podlaniem warto zaczekać aż górna warstwa ziemi przeschnie. Roślinę trzeba podlewać wodą miękką i odstaną. Sukces w uprawie zależy też od wysokiej wilgotności powietrza.

Niedośpian potrzebuje również regularnego nawożenia - od wiosny do końca lata warto to robić co dwa tygodnie, używając połowy zalecanej dawki nawozu dla roślin pokojowych. Dzięki przycinaniu rośliny można regulować jej wzrost oraz zagęszczać pędy. 

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe