Reklama
Reklama

Trawnik stracił kolor i gęstość? Koniecznie wykonaj ten zabieg

Czasem po letnich, gorących dniach możemy zaobserwować, że nasz trawnik stracił swoją gęstość oraz kolor. Na szczęście możemy mu pomóc, przeprowadzając szereg działań, które wzmocnią naszą murawę i odżywią ją tak, że będzie nie do poznania. Podpowiadamy, jak to zrobić i kiedy przeprowadzić te zabiegi.

Rekultywacja trawnika to proces, który przywróci naszej murawie jej dawny blask oraz zielony urok. Dzięki niemu pozbędziemy się chwastów, suchych miejsc oraz wszelkiego rodzaju niedoskonałości naszego trawnika. Wystarczy, że będziemy wiedzieli, jakie zabiegi przeprowadzić. Podpowiadamy, jak wykonać rekultywację trawnika.

Rekultywacja trawnika - jak ona przebiega?

Rekultywacja trawnika jest to szereg działań, które mają nam pomóc w przywróceniu zdrowia murawy, a także poprawie jej wyglądu. W ten proces włączone jest kilka istotnych kroków, które umożliwiają odżywienie naszej trawy. Jest to:

  • Dosiewanie trawy - dzięki temu uzupełnimy ubytki oraz zagęścimy nasz trawnik.
  • Nawożenie - zabieg ten pozwoli dostarczyć do ziemi niezbędnych składników odżywczych, wpływających na wzrost oraz kondycję murawy.
  • Aeracja - napowietrzanie gleby poprzez jej nakłuwanie. Wpływa to na poprawę cyrkulacji powietrza, składników odżywczych oraz wody.
  • Wapnowanie - umożliwia ono regulację pH gleby, dzięki czemu możemy stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju trawy.
  • Wertykulacja -  to usuwanie warstwy mchu i filcu, blokującego dostęp powietrza oraz wody do korzeni.

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej jukę. Efekt cię zaskoczy

Jak przeprowadzić rekultywację trawnika?

Wiedząc już, co jest potrzebne do przeprowadzenia rekultywacji trawnika, warto także mieć świadomość, w jakiej kolejności wykonywać poszczególne kroki, aby uzyskać pożądany efekt i cieszyć się piękną, zadbaną murawą. Oto co należy zrobić krok po kroku podczas rekultywacji trawnika:

  • Sprawdzenie stanu murawy - pierwszy krok polega na ocenieniu kondycji naszego trawnika. Musimy sprawdzić, czy występują na nim suche plamy, chwasty lub mech. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie zabiegi są konieczne do poprawienia stanu murawy.
  • Aeracja - należy przeprowadzić ją, używając do tego np. wideł ogrodowych. Dzięki temu poprawimy przepuszczalność gleby. Najlepiej robić to wczesną wiosną lub jesienią, kiedy to ziemia nie jest jeszcze zbyt mokra, ani zbyt sucha.
  • Wertykulacja - do tego użyjmy wertykulatora, który pomoże nam usunąć filc i mech. Zabieg ten wykonujemy wzdłuż i w poprzek trawnika, aby usunąć wszelkie niepożądane warstwy.
  • Dosiewanie trawy - nasiona wysiewamy w miejscach, w których pojawiły się ubytki. Najlepiej wybrać mieszankę nasion, która pasuje do warunków, panujących w naszym ogrodzie. Dosiewania nie powinniśmy przeprowadzać w trakcie upałów.
  • Nawożenie - po dosiewaniu nasion należy zastosować nawozy organiczne lub mineralne, które zapewnią trawnikowi dostęp do potrzebnych składników odżywczych. Pamiętajmy, aby wybrać nawóz, który jest odpowiedni dla typu gleby i trawy w twoim ogrodzie.
  • Wapnowanie - jeżeli gleba jest kwaśna, powinniśmy zastosować wapno ogrodnicze, które poprawi jej pH. Jest to zabieg niezbędny, gdy mamy do czynienia z ziemią o niskim pH, która mogłaby hamować wzrost trawy. Wapnowanie powinno się wykonywać na podstawie analizy gleby, aby dostosować ilość wapna do jej potrzeb.

Kiedy wykonywać rekultywację trawnika?

Nie bez znaczenia jest także, to kiedy przeprowadzimy rekultywację trawnika. Najlepiej zaplanować ten proces na wczesną wiosnę lub jesień, ponieważ to właśnie wtedy panują warunki sprzyjające regeneracji trawy.

Tak jak wspominaliśmy, zabiegów tych nie należy przeprowadzać podczas upalnych, letnich dni. Warto również wiedzieć, że wiosenna rekultywacja trawnika umożliwia murawie lepszy start po zimie, za to jesienią przygotowuje murawę do nadchodzącej zimy i regeneruje po upałach.

Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | nawożenie