Reklama
Reklama

To najpiękniejsza roślina na wigilijny stół. Zachwyci wszystkich gości

Poza gwiazdą betlejemska, grudnikiem czy zwartnicą twój dom w Boże Narodzenie ozdobić mogą również inne piękne rośliny. Jednym z najbardziej zjawiskowych gatunków jest golteria w doniczce. To prawdziwa księżniczka wśród kwiatów doniczkowych. Może stanowić wspaniałą dekorację stołu wigilijnego, lecz by pięknie wyglądała, musisz o nią odpowiednio dbać.

Golteria jest jedną z najpiękniejszych doniczkowych roślin, które mogą ozdobić twoje mieszkanie zimą. W polskich domach jest ona znacznie rzadziej spotykana od grudnika, gwiazdy betlejemskiej czy zwartnicy, wielu osobom lepiej znanej jako hippeastrum. 

Z tego względu może być jednak wyjątkową, oryginalną ozdobą świątecznego stołu. Nie ustępuje im bowiem urodą, a jest znacznie oryginalniejsza. Jej owoce nie nadają się, co prawda, do spożycia (te wbrew powszechnemu przekonaniu podobno są jadalne, ale wyjątkowo niedobre w smaku, więc lepiej trzymaj je z dala od ciekawskich maluchów), ale sama w sobie jest na tyle piękna, że nie będziesz już potrzebował dodatkowych stroików czy innych bożonarodzeniowych dekoracji. 

Jak wygląda golteria? Na wigilijnym stole na pewno wzbudzi zainteresowanie

Golteria to niewielka 10-15 centymetrowa rozłogowa krzewinka z rodziny wrzosowatych o wyjątkowej urodzie, przez niektórych określana również jako herbaciana jagoda. Jej wiecznie zielone liście pięknie się błyszczą, a niewielkie a czerwone owoce przypominające miniaturowe jabłka zawsze wzbudzają zachwyt. 

Z jej pomocą bez trudu stworzysz więc piękną i oryginalną ozdobę mieszkania. Zwłaszcza jeśli w święta postawisz ją w drewnianej, białej, czerwonej lub srebrnej donicy. Wielkim atutem golterii jest również jej niska cena, która w sklepach ogrodniczych oscyluje w granicach od 15 do 25 złotych za jednego kwiatka w doniczce.

Takie warunki powinieneś zapewnić golterii, a zachwyci cię urodą w Boże Narodzenie

Po zakupie golterii nie powinieneś jednak zapominać o tym, że ta roślina doniczkowa ma specyficzne wymagania uprawowe. Roślina preferuje położe kwaśne (pH 3,5-4,2) próchnicze, przepuszczalne i obfitujące w dobrze rozłożoną materię organiczną. Pomimo tego, że w święta prezentuje się ona pięknie na wigilijnym stole, nie możesz przetrzymywać jej tam zbyt długo. Zwłaszcza w słabo naświetlonym i bardzo ciepłym pomieszczeniu. 

Jeżeli jest postawiona na parapecie, w pobliżu gorącego kaloryfera może zacząć szybko się wyciągać i blednąć lub zapaść na chorobę grzybową (antraknozę). Pamiętaj, że na co dzień ten kwiat najlepiej czuje się w chłodnym, widnym i wilgotnym pomieszczeniu, takim jak nieogrzewany korytarz, weranda czy klatka schodowa. I to właśnie tam warto przenieść ją po świętach. Na wiosnę możesz również wynieść ją na balkon albo przesadzić gloterię do ogrodu. Idealne stanowisko dla niej powinno być półcieniste.

Pamiętaj o tym zabiegu, bo inaczej piękna golteria nie dotrwa do świąt

Golteria w doniczce nie wymaga nawożenia w okresie zimowym, ale nie możesz zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Susza jest dla niej jednym z największych zagrożeń, a braki w nawadnianiu mogą nawet zabić roślinę. Nie oznacza to jednak, że można dostarczać jej wody bez ograniaczeń. To z kolei grozi przelaniem, którego skutkiem może być gnicie korzeni. Najlepiej będzie więc podlewać golterię często, ale umiarkowanie, za każdym razem sprawdzając poziom wilgotności ziemi w doniczce. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | święta | pielęgnacja roślin