Reklama
Reklama

To najlepsza pogoda do oprysku drzewek owocowych. Ogrodnik zdradza, na co zwrócić uwagę

Drzewka owocowe są chętnie uprawiane w ogrodach i na działkach. Żeby jednak zdrowo się rozwijały i wydały obfity plon, trzeba właściwie o nie zadbać. Niezwykle ważnym zabiegiem są ochronne opryski. Jakie drzewka opryskiwać i przy jakiej pogodzie? Podpowiadamy.

Drzewka owocowe znajdziemy w wielu ogrodach, ponieważ są chętnie uprawiane z uwagi zarówno na swoje piękno, jak i zapewnienie zbiorów. Wśród najchętniej wybieranych gatunków drzew owocowych warto wymienić jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy i brzoskwinie.

Aby jednak zabezpieczyć swoje rośliny przed chorobami i szkodnikami, trzeba właściwie o nie dbać i w odpowiednim czasie wykonać opryski. Kiedy wykonać oprysk drzew owocowych? Wyjaśniamy.

Opryski drzew owocowych — na co zwracać uwagę?

Oprysk drzew owocowych to niezwykle ważny zabieg, pozwalający zapobiec lub zwalczyć choroby czy szkodniki roślin. Jednocześnie wspiera utrzymanie drzew owocowych w dobrej kondycji i pomaga uzyskać obfite plony. Według niektórych ogrodników pierwsze wiosenne opryski warto wykonać już w lutym lub w marcu. Decydującą sprawą jest jednak pogoda i to na nią należy zwracać największą uwagę.

Opryski miedzianem można wykonywać przez cały sezon wegetacyjny, jednak przy temperaturze w okolicach 6 stopni Celsjusza, która wzmocni działanie tego środka. Wybrany na przeprowadzenie tego zabiegu dzień powinien być pochmurny i bezwietrzny. Najlepiej zrezygnować z godzin porannych i wykonywać opryski wieczorem. Oprysk jest toksyczny dla owadów zapylających — lepiej więc, by w czasie swoich oblotów nie miały z nim kontaktu.

Czytaj też: Bazie postoją w wazonie przez wiele tygodni, jeśli nie popełnisz popularnego błędu 

Od czego zacząć opryski? Oto właściwa kolejność

Opryski miedzianem należy zacząć od brzoskwiń i moreli, by zapobiec kędzierzawości liści. W dalszej kolejności powinniśmy wykonać oprysk wiśni, śliw i czereśni. Zabezpieczy to rośliny przed rakiem bakteryjnym drzew pestkowych. Przez cały sezon możemy wykonać oprysk miedzianem trzykrotnie, zachowując odstęp około tygodnia.

Opryski powinny zostać wykonane również na jabłoniach i gruszach. Pomogą pozbyć się parchów i zarazy ogrodowej. Najlepiej wykonać oprysk w czasie kwitnienia i pojawiania się owoców. Warto wiedzieć, że miedzianem można spryskiwać również borówkę amerykańską. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi pleśni i atakom mączniaka. Najlepiej wykonać dwa opryski zapobiegawcze w odstępie 10 dni.

Zobacz też:

Te nowalijki wyhodujesz na parapecie. Możesz sporo zaoszczędzić

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: drzewa | działka