Reklama
Reklama

To najlepsza ozdoba parapetu na jesień i zimę. Niedługo zacznie kwitnąć

Nawet osoby bez ręki do kwiatów doniczkowych nie powinny mieć większych problemów z uprawą grudnika. To jedna z najpiękniejszych ezotycznych roślin, które mogą stanowić ozdobę twojego parapetu w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli dobrze się nim zaopiekujesz, niedługo zakwitnie, a w Boże Narodzenie będzie stanowił najpiękniejszą ozdobę świątecznego stołu.

Grudnik i kaktus bożonarodzeniowy to dwa popularne w naszym kraju określania na szlumbergerę zimową, egzotyczną roślinę, która przywędrowała do naszego kraju z brazylijskich lasów deszczowych. W Ameryce Południowej możesz natknąć się na nią w pobliżu  tropikalnych drzew i na zboczach skał. 

Polski klimat nie pozwala na to, by uprawiać ją w ogrodzie, ale może stanowić piękną ozdobę twojego parapetu. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy zakwita. Wówczas zachwyca swymi urokliwymi kwiatami przybierającym kolor subtelnego różu, wyrazistej czerwieni lub fioletu. 

Grudnik może stanowić piękną ozdobę domu w Wigilię i Boże Narodzenie, ale musisz wiedzieć, jak o niego dbać. Nie jest to może wymagający gatunek, ale nawet on ma swoje wymagania. Spełnij je, a cała rodzina pozazdrości ci pięknej rośliny na świątecznym stole. 

Jak wygląda grudnik? Kaktus bożonarodzeniowy wprowadza do domu egzotyczny klimat

Egzotyczny grudnik to roślina o zwisającym pokroju, która posiada mocno rozgałęzione pędy. Przy odpowiednich warunkach i pielęgnacji mogą one osiągnąć długość nawet 15-30 cm. Jest to gatunek z rodzinny kaktusowatych. Pomimo tego, że nie nie posiada igieł ani cierni, porastają go delikatne włoski. 

Wspomnieliśmy już o tym, ale że kaktus bożonarodzeniowy posiada piękne kolorowe kwiaty. Musisz jednak wiedziec, że ich kolor zależy od odmiany rośliny, z którą masz do czynienia. 

Do najczęściej uprawianych w domach gatunków szlumbergery zimowej zaliczają się:

  • White Christmas - odmiana o niewinnym wyglądzie, posiada białe kwiaty,
  • Bristol Rose - odmiana o wyrazistych, ciemnoróżowych kwiatach,
  • Christmas Cheer - odmiana o pomarańczowo-czerwonych kwiatach.

Może cię zainteresować: Jak przezimować balkonowe wrzosy? Dzięki temu nie przemarzną

O tym pamiętaj, uprawiając grudnika. Odwdzięczy ci się obfitym kwitnieniem

Grudnik to jedna z najodporniejszych egzotycznych roślin doniczkowych. Naturalnie rośnie w pod koroną wysokich drzew, które utrudniają jej dostęp do składników mineralnych, wilgoci i słońca. I w związku z tym, że szlumbergera zmuszona była przystosować się do życia w skrajnie trudnych warunkach, również w warunkach domowych może naprawdę wiele przetrwać. 

Na pewno nie zaszkodzi jej chwilowa susza w doniczce, ale nie oznacza to, że roślina nie ma absolutnie żadnych wymagań. Grudnik preferuje ziemię próchniczą kompostową lub liściową z dodatkiem piasku, ale najistotniejsze jest to, by jego podłoże nie było zasadowe. 

Powinien stać w miejscu zacienionym i być podlewany rzadko, maksymalnie raz w tygodniu, a najlepiej co 10-14 dni. W takich warunkach będzie się najlepiej rozwijać i na Boże Narodzenie wypuści piękne, kolorowe kwiaty. 

Czytaj również: Posadź tę roślinę teraz, a na Boże Narodzenie obsypie się kwiatami

Zobacz też:

To ulubiona świąteczna roślina Polaków. Czy jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt?

Wykorzystaj sok z tej rośliny jako odżywkę do kwiatów doniczkowych. Będą rosły jak szalone

Tuje odchodzą do lamusa. Zimowe żywopłoty z tych roślin wzbudzą zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe