Posadź tę roślinę już teraz. Jeszcze przed świętami będzie tonąć w kwiatach
Do najpopularniejszych roślin kwitnących zimą z pewnością trzeba zaliczyć Amarylis. Okaz wywodzi się z krajów skandynawskich i często bywa określany „królową świąt”. Jako element ozdobny wykorzystuje się nawet cebulkę rośliny. Jak pielęgnować Amarylis?
Amarylis jest dostępny w kilku odmianach. Hodowcy mogą zdecydować się na typy od czerwonych, przez białe aż do koralowych, wielokolorowych, czy różowych. Co trzeba zrobić, żeby roślina obsypała się kwiatami już w te święta?
Żeby amarylis zakwitł już w nadchodzące święta, trzeba odpowiednio rozplanować posadzenie okazu. Czasu jest niestety niewiele. Najlepszym rozwiązaniem byłoby rozpoczęcie hodowli już teraz. O czym pamiętać, pielęgnując roślinę?
Żeby nie mieć wątpliwości co do jakości cebuli Amarylis trzeba ją dobrze sprawdzić. Kluczowe są dwa parametry - wielkość i liczba łodyg. Nie można również zapomnieć o tym, że cebula rośliny powinna być twarda.
W dobieraniu cebulki Amarylis można sugerować się zasadą, że im większa będzie, tym lepiej będzie rosnąć. Warto też wiedzieć, że większe cebulki mają zazwyczaj więcej łodyg. To ważna informacja, ponieważ na każdej łodydze rozwija się maksymalnie do czterech kwiatów. Oznacza to, że im więcej łodyg ma amarylis, tym więcej kwiatów pojawi się w przyszłości.
Dorodna cebulka Amarylisa będzie miała obwód 34-36 cm i będzie ważyć ok. 600 g. Standardowo wytwarza po trzy łodygi z wieloma kwiatami. Natomiast egzemplarze o obwodzie 28-32 cm ważą około 400 g i produkują po dwie łodygi.
Amarylis będzie dobrze rozwijał się na lekkiej i żyznej glebie o dobrej przepuszczalności. Najlepsze rozwiązanie to najczęściej przewiewna ziemia z dużą ilością próchnicy. Roślina lubi także lekkie nawilżenie.
Cebule nie potrzebują dużej ilości wody. Dlatego hodowca powinien ograniczyć się wyłącznie do delikatnego podlewania. Można też stosować nawóz uniwersalny, aby wesprzeć Amarylisa w trakcie okresu wzrostu liści.
Czytaj również: Ta roślina uwielbia pochmurne dni. Jesienią kwitnie najpiękniej
Warto także dowiedzieć się, jak rozmnażać Amarylisa. Robi się to za pośrednictwem wysiewu nasion albo podziału cebul. Chcąc skorzystać z pierwszej opcji, należy najpierw moczyć nasiona przez całą dobę. Dopiero później można je umieścić w doniczkach z glebą i mieszanką torfu oraz piasku.
Rozmnażając Amarylisa poprzez podział cebul, trzeba ostrożnie rozdzielić je za sprawą przesadzenia. Rozmnażanie wykonuje się najczęściej w trakcie spoczynku rośliny. Cebulki umieszcza się w osobnych doniczkach, zapewniając im wystarczającą ilość miejsca do rozrostu.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna