Reklama
Reklama

Ta roślina uwielbia pochmurne dni. Jesienią kwitnie najpiękniej

W polskich domach nie brakuje egzotycznych roślin. Są chętnie uprawiane i dodają uroku pomieszczeniom. Jedną z najpopularniejszych jest Kalanchoe Blossfeldiana. To piękna roślina doniczkowa, która maksimum uroku nabiera w pochmurne, jesienne dni.

Kalanchoe Blossfeldiana kwitnie wtedy, kiedy dni stają się krótkie, a słońce coraz częściej jest zakryte chmurami. Właśnie z tego powodu hodowcy przypominają sobie o niej dopiero jesienią. To świetny moment na to, żeby dobrze zadbać o piękną roślinę.

Kalanchoe Blossfeldiana to kwitnący sukulent. Wiele osób zaczyna jego uprawę zaraz po tym, jak dostaje okaz w prezencie. Odpowiednio pielęgnowana roślina może zostać z hodowcą przez długie lata. Jak we właściwy sposób zająć się sukulentem?

Podstawowe zasady uprawy Kalanchoe Blossfeldiana

Kalanchoe Blossfeldiana dobrze czuje się w stanowiskach ciepłych i słonecznych. Jeśli ktoś otrzymał go w prezencie, to już na początku warto wyjąć roślinę z plastikowej doniczki ze sklepu, a następnie przesadzić do większej. Większą doniczkę należy wcześniej wypełnić przepuszczalnym podłożem z warstwą drenażu.

Kluczowe w kontekście pielęgnacji rośliny jest też odpowiednie podlewanie. Kalanchoe Blossfeldiana, która będzie zbyt często nawadniana, może dość szybko zostać zaatakowana przez zgniliznę korzeni. Roślinę trzeba podlewać co 10-14 dni zimą i co 5-6 latem.

Czytaj również: Fikus traci liście? Zrób to dzisiaj, a za trzy tygodnie znów będzie najbujniejszą rośliną w mieszkaniu

Rozmnażanie Kalanchoe Blossfeldiana

Po tym, jak hodowca będzie wiedział, co lubi roślina i zauważy, że rozwija się ona prawidłowo, będzie można przejść do rozmnożenia okazu. Można to zrobić z pomocą sadzonek wierzchołkowych. 

Żeby rozmnożyć Kalanchoe Blossfeldiana trzeba w maju lub w czerwcu uszczknąć wierzchołki pędów i ukorzenić je w mieszance piasku i gliny. Do tego można wykorzystać preparat do ukorzeniania. Idealnym materiałem na sadzonki będą młode pędy, pojawiające się zaraz po usunięciu starych kwiatostanów.

Jak wykonać zraszanie i nawożenie Kalanchoe Blossfeldiana?

Nawożenie sukulenta można przeprowadzić za pośrednictwem nawozu płynnego, dostarczając roślinie makro i mikroelementów. Najlepiej wykonać to raz lub dwa razy w miesiącu, wykorzystując gotowe produkty dostępne w sklepach ogrodniczych. Powinno się również usuwać przekwitłe kwiaty i chore liście.

Kalanchoe Blossfeldiana nie lubi zraszania. Szczególnie dotyczy to kwiatów. Dlatego, jeśli powietrze wokół rośliny jest suche, to rozwiązaniem problemu będzie wstawienie doniczki z Kalanchoe do większego pojemnika z wilgotnym torfem. Natomiast zakurzone liście można przetrzeć co najwyżej wilgotną szmatką. 

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe