Reklama
Reklama

Ta roślina uwielbia pochmurne dni. Jesienią kwitnie najpiękniej

W polskich domach nie brakuje egzotycznych roślin. Są chętnie uprawiane i dodają uroku pomieszczeniom. Jedną z najpopularniejszych jest Kalanchoe Blossfeldiana. To piękna roślina doniczkowa, która maksimum uroku nabiera w pochmurne, jesienne dni.

Kalanchoe Blossfeldiana kwitnie wtedy, kiedy dni stają się krótkie, a słońce coraz częściej jest zakryte chmurami. Właśnie z tego powodu hodowcy przypominają sobie o niej dopiero jesienią. To świetny moment na to, żeby dobrze zadbać o piękną roślinę.

Kalanchoe Blossfeldiana to kwitnący sukulent. Wiele osób zaczyna jego uprawę zaraz po tym, jak dostaje okaz w prezencie. Odpowiednio pielęgnowana roślina może zostać z hodowcą przez długie lata. Jak we właściwy sposób zająć się sukulentem?

Podstawowe zasady uprawy Kalanchoe Blossfeldiana

Kalanchoe Blossfeldiana dobrze czuje się w stanowiskach ciepłych i słonecznych. Jeśli ktoś otrzymał go w prezencie, to już na początku warto wyjąć roślinę z plastikowej doniczki ze sklepu, a następnie przesadzić do większej. Większą doniczkę należy wcześniej wypełnić przepuszczalnym podłożem z warstwą drenażu.

Kluczowe w kontekście pielęgnacji rośliny jest też odpowiednie podlewanie. Kalanchoe Blossfeldiana, która będzie zbyt często nawadniana, może dość szybko zostać zaatakowana przez zgniliznę korzeni. Roślinę trzeba podlewać co 10-14 dni zimą i co 5-6 latem.

Czytaj również: Fikus traci liście? Zrób to dzisiaj, a za trzy tygodnie znów będzie najbujniejszą rośliną w mieszkaniu

Rozmnażanie Kalanchoe Blossfeldiana

Po tym, jak hodowca będzie wiedział, co lubi roślina i zauważy, że rozwija się ona prawidłowo, będzie można przejść do rozmnożenia okazu. Można to zrobić z pomocą sadzonek wierzchołkowych. 

Żeby rozmnożyć Kalanchoe Blossfeldiana trzeba w maju lub w czerwcu uszczknąć wierzchołki pędów i ukorzenić je w mieszance piasku i gliny. Do tego można wykorzystać preparat do ukorzeniania. Idealnym materiałem na sadzonki będą młode pędy, pojawiające się zaraz po usunięciu starych kwiatostanów.

Jak wykonać zraszanie i nawożenie Kalanchoe Blossfeldiana?

Nawożenie sukulenta można przeprowadzić za pośrednictwem nawozu płynnego, dostarczając roślinie makro i mikroelementów. Najlepiej wykonać to raz lub dwa razy w miesiącu, wykorzystując gotowe produkty dostępne w sklepach ogrodniczych. Powinno się również usuwać przekwitłe kwiaty i chore liście.

Kalanchoe Blossfeldiana nie lubi zraszania. Szczególnie dotyczy to kwiatów. Dlatego, jeśli powietrze wokół rośliny jest suche, to rozwiązaniem problemu będzie wstawienie doniczki z Kalanchoe do większego pojemnika z wilgotnym torfem. Natomiast zakurzone liście można przetrzeć co najwyżej wilgotną szmatką. 

Zobacz też:

Mówią, że ta roślina przynosi dobrobyt. Jest wymagająca, ale jej kwiaty zachwycają

Nie wyrzucaj, rozsyp w ogrodzie. Rośliny bez problemu przetrwają mrozy, a wiosną ci podziękują

Ozdobi ogród w zimie i nie wymaga zachodu. Roślina idealna dla początkujących

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe