Reklama
Reklama

Fikus traci liście? Zrób to dzisiaj, a za trzy tygodnie znów będzie najbujniejszą rośliną w mieszkaniu

Fikus benjamin to często uprawiana, domowa roślina. Niestety nie wszyscy wiedzą, gdzie ją umieścić, żeby prawidłowo się rozwijała. Wtedy zaczyna marnieć w oczach i wkrótce więdnie. Co należy robić w takiej sytuacji?

Piękne fikusy są potocznie nazywane także figowcami i benjaminkami. Ze względu na rosnącą popularność, uprawia je coraz więcej osób. Zaletą rośliny jest to, że można ją uprawiać zarówno w miejscach pracy, jak i w domu.

Obok pięknej prezencji, niepodważalnym atutem fikusa jest jego łatwość w uprawie. Pomimo to, dochodzi czasem do sytuacji, w których roślina zaczyna marnieć i wręcz umiera na oczach hodowcy. Co robić, żeby utrzymać fikusa przy życiu?

Właściwa lokalizacja fikusa jest kluczowa

Żeby fikus dobrze się rozwijał, kluczowe jest dopasowanie właściwego stanowiska. Najlepiej do tego będzie nadawać się miejsce, w którym fikus nie będzie narażony na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Gdzie w takim razie umieścić roślinę?

Optymalnym stanowiskiem dla fikusa będzie miejsce przy oknie od strony północnej, wschodniej lub zachodniej. Najczęściej popełnianym błędem jest natomiast umieszczenie fikusa w lokalizacji od strony południowej. To właśnie wtedy fikus zaczyna więdnąć.

Jak prawidłowo pielęgnować fikusa?

Właściwa pielęgnacja fikusa powinna opierać się na kilku zasadach. Trzeba zapewnić roślinie wzrost na odpowiedniej glebie, przy dobrej wilgotności, a także regularnie podlewać i zapewnić optymalną temperaturę.

Fikus będzie dobrze rósł na dobrze przepuszczalnej ziemi. Można zdecydować się na dodatkowe zastosowanie perlitu, poprawiającego drenaż. Glebę trzeba też utrzymywać w stałej wilgotności, ale nie dopuścić do jej przemakania.

Podlewanie powinno odbywać się z użyciem miękkiej wody – dopiero wtedy, gdy warstwa podłoża lekko przeschnie. Z kolei podczas zimy podlewanie trzeba ograniczyć. Optymalna temperatura dla fikusa to przedział od 18°C do 21°C.

Czytaj również: Skrzydłokwiat na brązowe liście? Wymieszaj to z wodą i podlej roślinę, a problem zniknie

Co robić, jeśli fikus traci liście?

Dość powszechnym problemem wśród hodowców fikusa jest to, że roślina nieoczekiwanie zaczyna tracić liście. Na rozwiązanie wpadła jedna z użytkowniczek TikToka. Podzieliła się również praktycznymi poradami.

Zdaniem TikTokerki zrzucanie liści przez roślinę może być reakcją na za małą ilość jesiennego światła lub ekspozycja na przeciągi. Dlatego o tej porze roku można zrobić wyjątek i przestawić fikusa na południowy parapet. Już po 3 tygodniach powinny pojawić się nowe liście.

Zobacz też:

Ma pyszne owoce podobne do borówki, a jest dużo łatwiejsza w uprawie

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin