Reklama
Reklama

Skrzydłokwiat na brązowe liście? Wymieszaj to z wodą i podlej roślinę, a problem zniknie

Brązowiejące liście skrzydłokwiatu to zjawisko, którego z pewnością chciałby uniknąć każdy hodowca tej rośliny. Są jednak triki, które umożliwiają pozbycie się tego problemu. Jeden z nich często stosowały nasze babcie.

Babcine triki działają nawet na kwiaty. Idealnym dowodem jest skrzydłokwiat. Dzięki domowym sposobom nestorek rodziny można usunąć pewną przypadłość, która powoduje, że liście rośliny zaczynają brązowieć.

Czasami skrzydłokwiaty mogą bezproblemowo rosnąć, zachwycając oko swoim zdrowiem i bujnością. Jednak zdarza się, że ten płynny rozwój hamuje i roślina zaczyna niespodziewanie marnieć. Można to poznać po wiotkich łodygach i brązowych czubkach liści.

Co robić, kiedy skrzydłokwiat marnieje?

Jeśli skrzydłokwiat zaczyna marnieć, można stosować prostą w przygotowaniu odżywkę. Jej podstawowym składnikiem jest biały cukier. Wystarczy wymieszać go z wodą w odpowiedniej proporcji.

Do przygotowania preparatu potrzebna będzie łyżeczka cukru i litr ciepłej wody. Wszystko należy ze sobą dokładnie zmiksować i odczekać, aż woda nabierze znów temperatury pokojowej. Wtedy można podlać skrzydłokwiat. Zabieg należy powtarzać raz w miesiącu.

Czytaj również: Ziemniaki nie będą kiełkować. Wystarczy, że włożysz to do worka

Jak mieszanka wody z pewnym składnikiem działa na roślinę?

Mieszanka wody z cukrem działa na skrzydłokwiat w zbawienny sposób nie bez powodu. Roślina nie jest przystosowana do pobierania cukru z gleby w żadnej postaci. Glukoza jest produkowana przez skrzydłokwiat w procesie fotosyntezy.

Dlaczego w takim razie potrzebny jest im domowy preparat z wody i cukru, który tak chętnie używały nasze babcie? Sacharoza, która jest sekretnym składnikiem roztworu, jest bardzo dobrze przyswajana przez mikro i makroorganizmy, które żyją w glebie i przetwarzają m.in. martwe resztki rośliny, czy inną materię organiczną w próchnicę. Dzięki temu gleba jest bardziej żyzna.

Czytaj również: Liście monstery nie mają dziur? Być może popełniasz ten błąd

Na co uważać przy stosowaniu babcinego preparatu?

Pomimo tego, że roztwór z wody i cukru działa zbawiennie na skrzydłokwiat, to nie można zapomnieć o pewnych środkach ostrożności. Dzięki temu można zapobiec innym problemom.

Osoba hodująca roślinę powinna szczególnie pilnować harmonogramu podlewania. Cukier może wspomagać rozwój nie tylko pożytecznych, ale także i niepożądanych drobnoustrojów w glebie. Dlatego jego zbyt duża ilość nie jest pożądana. Dodatkowo do roztworu można dodać, na przykład kilka kropel soku z cytryny, które lekko zakwaszą glebę.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin