Reklama
Reklama

Liście monstery nie mają dziur? Być może popełniasz ten błąd

Monastery zaliczają się do najpopularniejszych, ale też i najbardziej efektownych roślin domowych. Wywodzą się z lasów deszczowych Ameryki Środkowej. Dla niektórych jest to wręcz skrawek egzotyki we własnym domu. Co robić, jeśli monstera nie rozwija się prawidłowo?

Charakterystyczną cechą monstery są dziurkowane liście. Nieprzypadkowo roślina wydaje właśnie takie ulistnienie. Powodem jest konieczność dostosowania kształtu monstery do warunków słabego oświetlenia.

Ciekawego odkrycia dokonano w USA – efekty badań przedstawił naukowiec z Indiana University z Bloomington. Christopher Moore stwierdził, że monstery mają dziury ze względu na ich przyzwyczajenia, które nabyły w środowisku naturalnym. 

Dlaczego monstera wytwarza dziury w swoich liściach?

Christopher Moore wykonał nawet obliczenia matematyczne, żeby zgłębić wiedzę na temat rośliny. Dzięki nim mógł stwierdzić, że za sprawą dziur monstera ma większe szanse na złapanie przypadkowego promienia światła. W warunkach naturalnych może okazać się to dla rośliny kwestią życia i śmierci.

Wraz z wiekiem monstery rosną wzdłuż pni drzew, czyli tam, gdzie promienie słoneczne przenikają częściej. Na niższych poziomach, gdzie rozwijają się młode okazy, przypadkowe promienie wciąż ledwo docierają i liście roślinek są pełne. Dziury są tam praktycznie bezużyteczne. Jest to wskazówka dla hodowców, którzy mają monstery bez otworów.

Czytaj także: Wlej to do doniczki, a zmarniała monstera obsypie się nowymi liśćmi

Dlaczego moja monstera nie ma dziur? Znamy odpowiedź

Młode liście monstery zazwyczaj nie mają nacięć. Jednak w przypadku dojrzałych liści brak dziur może wskazywać na pewne niedopatrzenia w hodowli rośliny. To, dlaczego monstera nie ma dziur, jest najczęściej spowodowane:

  • brakiem światła i wilgoci,
  • zbyt niską temperaturą powietrza,
  • niedoborem składników odżywczych.

Warto przy tym mieć świadomość, że raz rozwinięte liście monstery, nie zmieniają swojego formatu. Oznacza to, że jeśli liść rośliny nie wytworzył dziur, to nie pojawią się one w przyszłości. Inaczej jest z nowymi. Po wdrożeniu poprawek w hodowli monstera może wydać kolejne liście, tym razem z otworami. 

Zobacz też: Te rośliny doniczkowe zachwycają oryginalnymi liśćmi. Będą ozdobą każdego salonu

Co zrobić, żeby liście monstery miały dziury?

Żeby na liściach monstery pojawiły się dziury, hodowca powinien zadbać o odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Monstera będzie się komfortowo czuła w oświetlonym miejscu, jednak nie w bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne (może to być, np. parapet od wschodniej strony).

W kontekście poprawnej uprawy monstery ważne jest też podłoże pełne składników odżywczych. Dobrym wyborem będzie dobranie ziemi do roślin zielonych, która zawiera elementy niezbędne do odpowiedniego rozwoju monstery. Z kolei częstotliwość podlewania można ograniczyć do jednego razu w tygodniu.

Zabiegiem sprzyjającym rozwijaniu się monstery będzie również nawożenie. Roślina wyrośnie na silną, jeśli hodowca zapewni jej dostęp do składników takich jak: fosfor, azot i potas. Dobrym źródłem mikroelementów będzie biohumus do roślin zielonych.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe