Reklama
Reklama

To jedne z najsmaczniejszych pomidorów. Sprawdź, jak je uprawiać, by były dorodne

Pomidor bawole serce to bardzo popularna odmiana, którą chętnie uprawia się w wielu polskich ogrodach. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy pragną go mieć w swoim warzywniaku ze względu na duże, soczyste owoce i oryginalny wygląd. Poznaj najważniejsze zasady w uprawie tej rośliny.

Pomidor bawole serce różni się od innych odmian rozmiarem kształtem owoców. Są one duże, mięsiste o wadze nawet do 600 g i średnicy przekraczającej 8 cm. Ich miąższ jest bardzo soczysty, słodki i ma niewielką ilość nasion. Jak uprawiać tę roślinę? Zastosuj nasze rady, a zbierzesz dorodne plony

Gdzie można uprawiać pomidora bawole serce?

Pomidora bawole serce nie powinniśmy uprawiać na balkonie, ponieważ ma wiotkie łodygi, które mogą urosnąć na wysokość nawet 2 m. Zalecamy posadzenie rośliny w ogródku, jednak pamiętajmy o jej podwiązywaniu. Najwyższe plony uzyskamy, gdy będziemy prowadzić ją na 1 lub 2 pędy. 

Tę odmianę pomidorów warto uprawiać w ogródku nie tylko ze względu na oryginalny wygląd czy soczysty smak, ale też wartości odżywcze. Pomidor bawole serce ma w swoim składzie witaminy C, K, B1, B2 i B6 oraz minerały tj. sód, żelazo, potas, magnez, mangan

Jak uprawiać pomidora bawole serce? Najważniejsze zasady

Nasiona pomidora bawole serce wysiewamy w połowie marca. Następnie siewki przenosi się do ziemi lub pod folię w drugiej połowie maja. Musimy pamiętać o tym, aby nie sadzić ich zbyt gęsto, zachowujemy odstęp wynoszący 60-70 cm

Jakie są najważniejsze zasady w trakcie uprawy tej rośliny?

  • Podłoże i nawożenie

Pomidorowi bawole serce zapewniamy głęboką i luźną ziemię, o lekko kwaśnym odczynie i wysokiej zawartości próchnicy. Musimy zasilać ją potasem, fosforem, magnezem, wapniem i w mniejszym stopniu azotem.

  • Podlewanie

Jeśli chcemy uzyskać dorodne plony, to musimy regularnie podlewać rośliny, uważając na liście i owoce. Należy także zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Powinna wynosić 50-60% dla pomidorów uprawianych pod folią. 

  • Przycinanie

Boczne pędy uszczykujemy do czasu dojrzewania pomidorów. Ważnym zabiegiem jest także ogławianie. Musimy regularnie uszczykiwać wierzchołek łodygi w trakcie zawiązywania trzeciego, najwyższego grona kwiatowego. Pamiętajmy również o usuwaniu liści pod dojrzewającymi gronami. Unikniemy w ten sposób chorób grzybowych. 

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | działka