Reklama
Reklama

To jedna z najzdrowszych roślin doniczkowych. Sprawdź, jak o nią dbać

Aloes zachwyca szarozielonymi, mieczowatymi liśćmi, które rosną gęsto, tworząc rozetę. Uznajemy go za jedną z najzdrowszych roślin doniczkowych ze względu na liczne właściwości lecznicze. Poza tym ten okaz nie lubi nadmiernej troski, a to oznacza, że jest idealnym wyborem dla osób niemających "ręki" do kwiatów.

Ciekawy wygląd, lecznice właściwości i bardzo małe wymagania - właśnie takimi wartościami moglibyśmy opisać aloes. Polecamy jego zakup do mieszkania, ponieważ stanowi piękną ozdobę, a do tego nie sprawia trudności w pielęgnacji. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tym okazie. 

Aloes jako jedna z najzdrowszych roślin doniczkowych - właściwości lecznicze

Aloes znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Oprócz tego wykorzystuje się go również przy produkcji zdrowej żywności i suplementów diety. Wszystko dzięki jego właściwościom leczniczym. O jakich mowa?

Znaczenie ma sok oraz pulpa z miąższu i skórki okazu. Właśnie w tych częściach znajdują się witaminy: A, C, E, a także minerały tj. sód, wapń, cynk, potas, magnez, chrom, selen, żelazo, miedź. Oprócz tego zawierają również aminokwasy, kwasy organiczne, kwasy tłuszczowe, polipeptydy, sacharydy, saponiny, sterydy i hormony roślinne i wiele innych aktywnych substancji. 

Sok z aloesu pomaga na choroby układu trawiennego i jelit. Ponadto wspomaga detoksykację organizmu, korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby i zapobiega tworzeniu się kamieni w nerkach.

Stanowi cenne wsparcie w przypadku osłabionej odporności i niedoborów składników odżywczych. Ma również korzystny wpływ na układ nerwowy - wspiera jego regenerację. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny wiedzieć, że obniża poziom cukru we krwi. 

Aloes przyspiesza proces gojenia ran, zmniejsza obrzęki i działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Jego właściwości pomagają oczyścić organizm z drobnoustrojów, wspomagając walkę z infekcjami skóry, grzybicami czy trudno gojącymi się ranami.

Dzięki zawartości substancji silnie nawilżających, aloes długotrwale utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia skóry. Wnika w jej strukturę znacznie szybciej niż woda, jednocześnie poprawiając ukrwienie i wzmacniając naczynia krwionośne. Z tego powodu polecany jest szczególnie osobom o cerze suchej i wrażliwej.

Jak dbać o aloes? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Aloes najlepiej rośnie na jasnym stanowisku, lecz nie wystawiajmy go na działanie bezpośrednich promieni słonecznych. Temperatura dla tego okazu nie może być niższa niż 7 stopni Celsjusza, dlatego w naszym klimacie nadaje się jedynie do uprawy w warunkach domowych i w szklarniach. 

Tę roślinę sadzimy w żyznej, przepuszczalnej glebie. Najlepiej wybrać mieszankę zwykłej ziemi kwiatowej z gruboziarnistym piaskiem. 

Aloes podlewamy rzadko - latem i wiosną co 2-3 tygodnie, natomiast jesienią i zimą co 3-4. Częstym błędem w uprawie tej rośliny jest jej przelanie, w wyniku którego korzenie i liście zaczynają gnić. Musimy zatem nawadniać ją dopiero wtedy, gdy podłoże będzie całkowicie wysuszone. 

Jeśli chodzi o nawożenie tego okazu, to zabieg ten przeprowadzamy od wiosny do końca lata, co 10 dni. Używamy nawozu do roślin doniczkowych o zwiększonej zawartości potasu. Możemy samodzielnie przygotować odżywkę ze skórek bananów

Zobacz też:

To te szkodniki najczęściej atakują zamiokulkasa. Sprawdź, jak się ich pozbyć

Grubosz wymaga podcinania. Sprawdź, jak zrobić to właściwie

Wysiej te kwiaty już dziś, a w maju zmienią się w kolorowy dywan

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin