To jeden z ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Mało kto jednak wie, jak o niego dbać
Myślisz nad zakupem kolejnej rośliny doniczkowej do swojego domu? Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań, to wybierz ulubiony kwiat Polaków, czyli syngonium. Do wyboru masz krzaczasty okaz lub taki w postaci pnączy. Mało kto jednak wie, jak go uprawiać. Czas rozwiać te wątpliwości.
Syngonium występuje w kilkudziesięciu gatunkach, jednak uprawia się kilka z nich. Najpopularniejsze jest syngonium stopowcowe, będące tropikalnym pnączem. Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacyjne tej pięknej rośliny doniczkowej.
Syngonium jako pnącze osiąga 1,5 m długości. Cechuje się wydłużonymi i elastycznymi pędami, a także dużymi, szerokimi liśćmi, które są osadzone na długich ogonkach.
Młode okazy mają niewielkie, owalne lub sercowate liście, natomiast te starsze przybierają strzałkowaty kształt. Zazwyczaj ich barwa jest zielona, jednak u niektórych odmian może występować ozdobna siatka nerwów albo unikalne przebarwienia.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowa odżywka dla zamiokulkasa - zrób ją z łusek słonecznika
Uprawa syngonium nie jest skomplikowana. Żeby jednak kwiat wyglądał atrakcyjnie, należy stosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem dbać o ten okaz?
- Stanowisko i podłoże
Ta roślina wymaga półcienistego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej, próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie.
- Temperatura i wilgotność powietrza
Syngonium dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Należy chronić okaz przed chłodniejszym klimatem w trakcie zimy. Pnącze nie lubi suchego powietrza, dlatego polecamy zraszanie jego liści letnią wodą.
- Podlewanie
Częstotliwość podlewania rośliny jest uzależniona od jej wieku. Starsze kwiaty wymagają częstszego nawadniania (przy wysokiej temperaturze nawet kilka razy w tygodniu). Poza tym ziemia musi być równomiernie wilgotna.
- Nawożenie
Większość gleb ma już nawóz o spowolnionym uwalnianiu. Powinien on wystarczyć na prawie cały rok. W okresie intensywnego wzrostu syngonium można zastosować płynną odżywkę, aby w pełni zaspokoić jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"