Reklama
Reklama

To jeden z ulubionych kwiatów doniczkowych Polaków. Mało kto jednak wie, jak o niego dbać

Myślisz nad zakupem kolejnej rośliny doniczkowej do swojego domu? Jeśli jesteś w trakcie poszukiwań, to wybierz ulubiony kwiat Polaków, czyli syngonium. Do wyboru masz krzaczasty okaz lub taki w postaci pnączy. Mało kto jednak wie, jak go uprawiać. Czas rozwiać te wątpliwości.

Syngonium występuje w kilkudziesięciu gatunkach, jednak uprawia się kilka z nich. Najpopularniejsze jest syngonium stopowcowe, będące tropikalnym pnączem. Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacyjne tej pięknej rośliny doniczkowej

Jak wygląda syngonium? Charakterystyka rośliny

Syngonium jako pnącze osiąga 1,5 m długości. Cechuje się wydłużonymi i elastycznymi pędami, a także dużymi, szerokimi liśćmi, które są osadzone na długich ogonkach. 

Młode okazy mają niewielkie, owalne lub sercowate liście, natomiast te starsze przybierają strzałkowaty kształt. Zazwyczaj ich barwa jest zielona, jednak u niektórych odmian może występować ozdobna siatka nerwów albo unikalne przebarwienia. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowa odżywka dla zamiokulkasa - zrób ją z łusek słonecznika

Jak dbać o syngonium? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Uprawa syngonium nie jest skomplikowana. Żeby jednak kwiat wyglądał atrakcyjnie, należy stosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne. Jak zatem dbać o ten okaz?

  • Stanowisko i podłoże

Ta roślina wymaga półcienistego stanowiska oraz żyznej, przepuszczalnej, próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie. 

  • Temperatura i wilgotność powietrza

Syngonium dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Należy chronić okaz przed chłodniejszym klimatem w trakcie zimy. Pnącze nie lubi suchego powietrza, dlatego polecamy zraszanie jego liści letnią wodą.

  • Podlewanie

Częstotliwość podlewania rośliny jest uzależniona od jej wieku. Starsze kwiaty wymagają częstszego nawadniania (przy wysokiej temperaturze nawet kilka razy w tygodniu). Poza tym ziemia musi być równomiernie wilgotna. 

  • Nawożenie

Większość gleb ma już nawóz o spowolnionym uwalnianiu. Powinien on wystarczyć na prawie cały rok. W okresie intensywnego wzrostu syngonium można zastosować płynną odżywkę, aby w pełni zaspokoić jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. 

Zobacz też:

Planujesz przesadzanie roślin? Kwiaciarka tłumaczy, czy to dobry moment

Te krzewy przytnij jeszcze we wrześniu. Potem będzie za późno

To najprostsza metoda rozmnażania hortensji. Ogrodnik radzi, kiedy pobrać sztobry

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin