Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj łusek słonecznika. Po tej odżywce zamiokulkas wystrzeli nowymi liśćmi

Łusek ze słonecznika nigdy nie powinieneś wyrzucać do kosza. Jeżeli to robisz, marnujesz najważniejszy składnik domowej odżywki do zamiokulkasa. Stosuj ją raz w miesiącu, a zmarniała roślina szybko odżyje. Po nawozie ze słonecznika zamiokulkas na pewno szybko wystrzeli nowymi, soczysto-zielonymi liśćmi.

Traktując łuski ze słonecznika jako bezużyteczny odpad, marnujesz najlepszy naturalny nawóz do zamiokulkasa. Zamiast wyrzucać je do kosza pod zlewem, przygotuj prostą domową odżywkę. 

Wystarczy stosować ją raz w miesiącu, aby dostarczyć roślinom doniczkowym witamin i cennych składników odżywczych. Jak odżywiać zamiokulkasa łuskami i pestkami słonecznika tak, by pobudzić go do wzrostu i wypuszczania nowych liści?

To dlatego pestki i łupiny słonecznika tak działają na zamiokulkasa

Standardowe podlewanie zamiokulkasa to za mało, by pobudzić go do intensywnego wzrostu. Wzmacniające preparaty ze sklepu mogą doprowadzić jednak popatrzyć korzenie twojej rośliny. Dlatego zamiast nich powinieneś zastosować pestki słonecznika. Są one bezpieczne dla zamiokulkasa i stanowią źródło cennych składników odżywczych, które musisz regularnie dostarczać swoim roślinom. 

Zawierają m.in. wapń, potas, fosfor, żelazo, magnez, sód, cynk, miedź, mangan i selen. Są źródłem fitosteroli, kwasu foliowego i pantotenowego, witamin: A, E, K, C, B1, B2, B3 i B6. Taki skład sprawia, że odżywka z pestek i łupin słonecznika może realnie wzmocnić system korzeniowy zamiokulkasa i zachęcić go do wypuszczania nowych, ciemnozielonych liści.

Jak wykorzystać łupiny słonecznika do zamiokulkasa? Weź garść i zakop w ziemi

Jeżeli do ziemi w doniczce raz w miesiącu włożysz kilkanaście łusek ze słonecznika, twój zmarniały zamiokulkas znów będzie rósł jak szalony. Wciśnij je w ziemię albo rozdrobnij w blenderze i dodawaj do podłoża przy przesadzaniu zamiokulkasa, aby ten szybciej się ukorzenił.

Jak pobudzić zamiokulkasa do wzrostu? Po tej domowej odżywce wystrzeli nowymi liśćmi

Przepis na domową odżywkę dla zamiokulkasa nie jest skomplikowany.  Aby ją przygotować, musisz jedynie wrzucić do blendera pestki słonecznika (wraz z łupinami). 

Zmiel je dokładnie tak, by powstał drobny proszek, podsyp rośliny wokół pędów w doniczce i podlej. Ten nawóz do zamiokulkasa oraz innych roślin doniczkowych stosuj raz w miesiącu. Zobaczysz, że szybko wystrzelą nowymi liśćmi. 

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie