To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć
Piwonia to okazały krzew kwitnący, który zdobi nasze ogrody dużymi, kolorowymi kwiatami. Wrzesień do doskonały termin na jej przesadzanie. Nie warto czekać z nim do wiosny, w przeciwnym wypadku możemy poważnie zaszkodzić roślinie. Kiedy przesadzić piwonię i na co zwrócić szczególną uwagę podczas tego zabiegu?
Piwonię powinno się przesadzać dopiero wtedy, kiedy roślina zaczyna słabiej kwitnąć na obecnym stanowisku. Zabieg ten wykonuje się średnio raz na kilka lat, celem zapewnienia piwonii lepszych warunków do wzrostu, co skutkuje jej obfitszym kwitnieniem.
Najlepszym terminem do przesadzenia piwonii jest czas od drugiej połowy sierpnia do połowy września. Roślina znajduje się już wtedy w fazie uśpienia, ale spokojnie zdąży ukorzenić się przed zimą, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła.
Zobacz również: Ta roślina jest piękna, ale niebezpieczna. Polacy ją kochają, a może zniszczyć budynek
Piwonii nie powinno się przesadzać wczesną wiosną. W tym czasie roślina zdecydowaną większość energii inwestuje w rozwój nowych pędów i kwiatów. Natomiast po przesadzeniu to osłabiony system korzeniowy potrzebuje jej najbardziej. Wiosną piwonia potrzebuje dużo składników odżywczych, ale osłabiony przesadzeniem system korzeniowy staje się niewydolny. W efekcie czego roślina zamiera.
Przed przesadzeniem piwonii warto ją wcześniej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności obcinamy te liście rośliny, które znajdują się do 10 cm nad ziemią. Po przesadzeniu zapewni to mocniejsze skupienie się rośliny na rozwoju korzeni, a nie podtrzymywaniu zbędnej masy zielonej w postaci liści.
Przy pomocy szpadla okopujemy roślinę dookoła, zachowując przy tym ok. 30 cm odstępu od poszczególnych pędów. Piwonia ma bardzo delikatne korzenie, więc warto przeprowadzić ten zabieg możliwie delikatnie. Po wyjęciu rośliny wraz z bryłą korzeniową z ziemi usuwamy uszkodzone lub zmienione chorobowo korzenie. Na tym etapie możemy również podzielić karpy na mniejsze części.
Aby piwonia dobrze rosła w nowym miejscu, wybierzmy dla niej słoneczne stanowisko, które jest osłonięte od silnych wiatrów. W danym miejscu wykopujemy kilka dołów o szerokości dwa razy większej niż wykopana bryła korzeniowa piwonii i głębokości większej o ok. 5 cm.
Na dno każdego z tych dołków wsypujemy ok. 2-3 cm warstwę kompostu, dzięki czemu nasza piwonia będzie miała ułatwiony start w nowym miejscu za sprawą dużej ilości składników odżywczych. Przygotowane wcześniej karpy wkładamy do wykopanych dołków, zasypujemy ziemią, delikatnie ubijamy podłoże wokół piwonii i obficie podlewamy wodą. Przed pierwszymi przymrozkami warto zabezpieczyć roślinę grubszą (ok. 20 cm) warstwą torfu lub kompostu.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat oklapł? Podlej go tym, a szybko odzyska siły
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"