Reklama
Reklama

Ten kwiat przynosi szczęście i bogactwo. Koniecznie postaw go w wazonie

Lilia to kwiat wyjątkowy. Od niepamiętnych czasów przypisywano mu wspaniałe właściwości oraz wierzono w jego moc. To roślina, którą warto mieć w domu w postaci rośliny doniczkowej lub kwiatu ciętego. Sprawdź, w jaki sposób o niego dbać, aby regularnie cieszyć się pięknymi kwiatami.

Lilia w domu nie tylko ozdabia, ale także zachwyca zapachem. Odkryj, dlaczego przypisuje się jej wspaniałą moc. Czy skorzystasz z niej również w swoim domu?

Co symbolizuje lilia? Dlaczego warto ją mieć w domu?

Lilię możemy spotkać w wielu religiach. Już starożytni Grecy wiedzieli o jej właściwościach. Z lilii tworzono maści oraz kremy lecznicze, a także sporządzano mąkę, która używana była w kuchni. Lilia stała się atrybutem wielu greckich bogiń. Natomiast Rzymianie tworzyli z niej wonne olejki do kąpieli oraz wkładali je do poduszek.

W Polsce lilia pojawiła się dopiero w średniowieczu w przyklasztornych ogrodach. Wokół niej zaczęto tworzyć mity oraz różne historie. Stała się kwiatem symbolizującym czystość i niewinność. Rycerze natomiast przed bitwą zrywali kwiaty, aby przyniosły im chwałę, majestat oraz szczęście.

Natomiast według feng shui lilia w domu przyciąga pieniądze oraz szczęście. Jest źródłem dobrej energii, którą będziesz mógł poczuć od razu po ustawieniu lilii w pomieszczeniu.

Czytaj również: Nasze babcie mówiły, że przynosi szczęście. Jak dbać o grubosza jajowatego?

Jak uprawiać lilię? Czy przeżyje w domu?

Lilie w ogrodzie można sadzić już od marca. Gatunki, które są mniej odporne na mrozy, mogą znaleźć się w glebie dopiero z końcem kwietnia i początkiem maja. Możliwe jest również posadzenie lilii w ogrodzie jesienią. Najlepiej to zrobić z końcem sierpnia, ponieważ wtedy roślina zdąży się ukorzenić przed nadejściem pierwszych przymrozków. Na zimę lilie przykrywamy torfem lub rozdrobnioną korą.

Cebulki zakopujemy w ziemi na głębokości 10-15 cm. Lilie lubią gleby przepuszczalne i bogate w próchnicę. Są to rośliny dość wymagające. Potrzebują regularnego podlewania, nawożenia i ściółkowania.

Czytaj również: Fiołek afrykański nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie

Lilię można również uprawiać w doniczkach. Warto pamiętać, że muszą być ono odpowiednio głębokie, przynajmniej na 30-40 cm. Wymagają one częstszego podlewania niż rośliny, które rosną w glebie. Aby obradzały w kwiaty, muszą być również regularnie nawożone.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty