Ten krzew zakwitnie w ogrodzie jako pierwszy. Zbliża się termin sadzenia
Wielkimi krokami zbliża się termin sadzenia forsycji. Ten krzew uznajemy za zwiastun wiosny, podobnie jak krokusy czy przebiśniegi, ponieważ jako pierwszy zakwita w ogrodzie. Zachwyca drobnymi, żółtymi kwiatkami o delikatnym zapachu. Jeśli będziemy odpowiednio go pielęgnować, to stanie się piękną ozdobą wiosennej działki.
Forsycja to krzew, który sadzi się zarówno przy domach rodzinnych, jak i wśród zieleni miejskiej. Przyciąga wzrok pięknym wyglądem, ale także może spełniać funkcję osłonową. Ta roślina ma gęste i cienkie gałązki, dorastające do 2-3 m, dlatego wspaniale komponuje się w żywopłotach, chroniąc posesję przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Sprawdź najważniejsze informacje o niej i nie przegap terminu jej sadzenia.
Forsycję możemy sadzić w dwóch terminach. Najlepszym miesiącem na przeprowadzenie tego zabiegu jest marzec. Musimy zdążyć przed pierwszymi pąkami, aby roślina dobrze się przyjęła.
Innym terminem na sadzenie tego krzewu jest wczesna jesień, a dokładniej sierpień i wrzesień. Wtedy należy zabezpieczyć okaz przed mrozem np. agrowłókniną.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak uprawiać siedmiopalecznik błotny? To najpiękniejszy kwiat 2025 roku
Forsycję sadzimy się do gruntu z ukorzenionych sadzonek w doniczkach. W ziemi wykopujemy dziurę dwa razy większą od pojemności naczynia. Warto poluzować palcami korzenie rośliny, jeśli są mocno zbite.
Sadzonkę, którą umieściliśmy w dziurze, przysypujemy ziemią i intensywnie podlewamy. W przypadku piaszczystej i ubogiej w składniki odżywcze gleby polecamy dodatkowo podsypać ją garścią kompostu jeszcze przed sadzeniem okazu.
Pamiętajmy też o tym, że forsycję sadzimy jako samodzielne drzewko w odstępach 80-100 cm. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać ją jako żywopłot, to musimy zachować 50 cm odległości od sąsiadujących z nią roślin.
Forsycja nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, jednak warto zapewnić jej konkretne warunki, aby kwitła zdrowo i obficie przez wiele lat. Jak zatem zadbać o nią?
Ten krzew najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, choć poradzi sobie dobrze również w półcieniu. Gleba powinna być natomiast żyzna, umiarkowanie wilgotna, o pH wynoszącym od 6,9 do 7,7.
Młode rośliny należy regularnie podlewać - co 2-3 dni, natomiast te starsze nawadniamy tylko w okresach długotrwałej suszy. Wiosną warto zasilić je nawozem, który zawiera fosfor, potas i trochę azotu. Dzięki temu okazy lepiej zawiążą pąki i będą uodporniony na choroby.
Ze względu na płytki system korzeniowy forsycji, polecamy jej ściółkowanie korą sosnową albo słomą. Dzięki temu zabiegowi zatrzymamy wilgoć w glebie i ograniczymy rozwój chwastów.
Cięcie przeprowadzamy po przekwitnięciu krzewu, usuwając stare pędy i skracając zeszłoroczne gałęzie o 1/3 długości. Jeśli forsycja pełni funkcję żywopłotu, to wówczas formujemy jej kształt tak, żeby równomiernie rosła.
Zobacz też:
Kurier przyniósł paczkę? Zamiast wyrzucać karton, wynieś go do ogrodu
Czas na prace w warzywniku. Tych terminów musisz pilnować, jeśli chcesz mieć obfite plony
To ulubiona roślina ogrodowa Polaków. Zbliża się czas siewu