Reklama
Reklama

Ten krzew przyciąga osy i szerszenie. Lepiej nie sadź go w ogrodzie

Szerszenie i osy nie są w naszym ogrodzie mile widzianymi gośćmi. Ich głośne i natrętne bzyczenie to nie jedyny problem. Owady te mogą stanowić prawdziwe zagrożenie, szczególnie w przypadku osób, które cierpią na alergie. Dlatego jeśli nie chcesz widzieć tych szkodników w swoim otoczeniu, unikaj tej jednej rośliny. Lilak stanowi dla nich prawdziwą gratkę.

Szerszenie są niezwykle inteligentnymi owadami. Budują pokaźne gniazda i lubią wracać do miejsc, w których już wcześniej się zadomowiły. Z tego powodu warto unikać w ogrodzie roślin, które je przyciągają. Jedną z nich jest lilak.

Ta roślina przyciąga szerszenie. Lepiej nie sadź jej przy tarasie

Jedną z roślin, która przyciąga szerszenie, jest lilak. Obsiadają na jego gałązkach i za pomocą żuwaczek delikatnie ściągają korę, aby wypić słodki sok krzewu. Objadają korę rośliny, przez co często mogą jej szkodzić.

Jeśli mamy kilka krzewów lilaka w ogrodzie, szerszenie mogą przemieszczać się od jednego krzewu do drugiego. Posilają się i zbierają materiał do tworzenia gniazda.

Szerszenie są bardzo wytrzymałymi owadami i potrafią przelecieć nawet kilometry w poszukiwaniu roślin, które będą nadawać się na surowiec do zbudowania gniazda. Warto zwracać na nie uwagę w swoim ogrodzie, ponieważ lubią tworzyć gniazda pod dachami, okapami oraz przy rynnach. Jeśli szerszenie zadomowią się w pobliżu naszego domu, mogą do niego wracać, nawet jeśli pozbędziemy się ich gniazda.

Zobacz także: Nie prześpij tego terminu wysiewu buraków. Inaczej możesz zapomnieć o smacznym barszczu

Czy warto odstraszyć szerszenie z ogrodu? Nie są wcale pożyteczne

Obecność szerszeni i os w naszym ogrodzie ma niestety więcej wad niż zalet. Owady te mogą działać na naszą korzyść — żywią się muchówkami i innymi szkodnikami. Podobnie jak pszczoły zapylają kwiaty. Uszkadzają jednak drzewa, niszczą owoce i stanowią zagrożenie dla człowieka. Dodatkowo zjadają pożyteczne pszczoły. To właśnie dlatego warto zadbać, aby rośliny w naszym ogrodzie nie przyciągały szerszeni oraz os.

Szerszenie i osy najbardziej lubią lilaki oraz drzewka owocowe. Z tego powodu warto pamiętać, aby nie sadzić jej w pobliżu tarasu oraz miejsc, w których lubimy przesiadywać w ogrodzie.

Zamiast tego warto posadzić, takie rośliny jak czosnek, tymianek, piołun, lawenda, pelargonia czy bratki. Rośliny te mają intensywną woń, która odstrasza szkodniki. Dzięki nim nasz ogród stanie się mało przyjaznym miejscem dla szerszeni.


Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | szkodniki w ogrodzie