Reklama
Reklama

Tego zabiegu nie możesz przegapić. Dzięki niemu bukszpan wystrzeli nowymi liśćmi

Bukszpan to roślina chętnie uprawiana w ogródkach, rośnie też w parkach i na osiedlach, stanowiąc naturalny płot. Jeśli chcesz, żeby wypuszczał nowe liście, to konieczne jest jego przycinanie. Zabieg ten wykonujemy w trzech terminach. Jeden z nich zbliża się wielkimi krokami.

Bukszpan wieczniezielony jest zimozieloną rośliną, która zachwyca drobnymi listkami o ciemnozielonym kolorze. To właśnie tę odmianę sadzi się najczęściej w ogródku. Wspaniale wygląda jako żywopłot lub rzeźba. 

Pielęgnacja bukszpanu nie jest skomplikowana, jednak należy pamiętać o przycinaniu krzewów. Już niedługo będziemy musieli wykonać ten zabieg. Dowiedz się, jak i kiedy to zrobić

Jak pielęgnować bukszpan? Najważniejsze zasady

Przy pielęgnacji bukszpanu bardzo ważne jest jego stanowisko. Sadzimy go w ciepłym i słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Dobrze poradzi sobie także w półcieniu. 

Ta roślina najbardziej lubi próchniczą, przepuszczalną, gliniastą glebę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Musimy regularnie ją podlewać, uważając na przelanie. Nie zapominajmy też o intensywnym nawodnieniu przed zimą. 

Bukszpan wymaga regularnego cięcia, w konkretnych terminach. Zabieg ten wpływa pozytywnie na zdrowie rośliny. Dzięki niemu krzewy zachowują dobrą kondycję i wypuszczają nowe liście. Ponadto zapobiegamy pojawieniu się szkodnika - miodówki bukszpanowej. 

W jakich terminach przycinać bukszpan? Jeden z nich jest coraz bliżej

Zabieg przycinania bukszpanu przeprowadzamy trzy razy w roku. Kiedy wypadają dokładne terminy? Oto lista:

  • Pierwsze cięcie - ma ono miejsce wczesną wiosną, a najpóźniej pod koniec kwietnia, przed intensywnym wzrostem rośliny. 
  • Drugie cięcie - wykonujemy je w czerwcu. 
  • Trzecie cięcie - przeprowadzamy ten zabieg najpóźniej pod koniec sierpnia.

Tuż po posadzeniu bukszpanu w marcu skracamy jego pędy o 25-30 cm od ziemi, natomiast w następną wiosnę tniemy je po połowę. W pozostałych dwóch terminach skracamy gałązki o 30-50 cm

Bukszpan przycinamy naostrzonymi nożycami, natomiast drobniejsze gałązki możemy ciąć sekatorem. Zabieg ten wykonujemy późnym popołudniem. Ostatniego cięcia nie możemy przeprowadzić później niż w sierpniu, ponieważ rany nie zdążą się zagoić przed nadejściem mrozów. W tym czasie krzewy mogą szybciej ulec uszkodzeniom lub chorobom. 


Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przycinanie roślin | pielęgnacja roślin