Reklama
Reklama

Tego błędu skrzydłokwiat nie wybacza. Sprawdź, jak go uratować

Sezon grzewczy stanowi prawdziwe wyzwanie dla skrzydłokwiatu. Wielu właścicieli tej popularnej rośliny doniczkowej skarży się na żółte liście albo ich usychające końcówki oraz na brak kwiatów, które przecież są największą ozdobą tego okazu. Przyczynami tych zjawisk są błędy pielęgnacyjne. Wyeliminuj je i uratuj swój skrzydłokwiat.

Skrzydłokwiat cechuje się zielonymi, okazałymi, lancetowatymi liśćmi oraz kielichowatymi, białymi kwiatami. Zimą jego kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu i to przez nieodpowiednią uprawę. W tym artykule poznasz najczęstsze błędy pielęgnacyjne oraz sposoby na odratowanie okazu

Jakie są najczęstsze błędy przy uprawie skrzydłokwiatu?

Zauważyłeś na liściach skrzydłokwiatu żółte albo brązowe plamy? Są one efektem bezpośrednio padających promieni słonecznych, które przypalają te części. Pamiętajmy, że ta roślina rośnie naturalnie w tropikach, gdzie przysłaniają ją korony drzew. 

Najczęstszym błędem pielęgnacyjnym w uprawie tego okazu jest nieprawidłowe podlewanie. Nadmierne nawadnianie może doprowadzić do wystąpienia chorób i szkodników, a nawet obumarcia rośliny. Korzenie zaczną gnić, a liście czernieć. Z kolei przy przesuszeniu liście będą zwijały się i więdły. Do brązowienia końcówek tych części roślin przyczynia się natomiast woda z kranu, bogata w wapń i chlor. 

Zimą liście skrzydłokwiatu będą brązowieć i utracą jędrność przez zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Ich zielony kolor ulegnie wyblaknięciu przy przeciągach i nagłych spadkach temperatury. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak uprawiać bluszcz domowy? Triki, dzięki którym urośnie, jak na drożdżach

Jak uratować skrzydłokwiat? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Skrzydłokwiat można uratować, jeśli zaczniemy odpowiednio o niego dbać. Jakie są zatem najważniejsze zasady pielęgnacyjne tej rośliny?

  • Stanowisko

Okaz stawiamy na półcienistym stanowisku, najlepiej na parapecie okna północnego albo wschodniego. Nie może natomiast stać przy oknie południowym. Jeśli w pomieszczeniu jest bardzo ciemno, to warto doświetlić roślinę specjalnymi lampami. 

  • Podlewanie

Skrzydłokwiat podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha. Zapewnijmy mu również przepuszczalne podłoże i doniczkę z drenażem. Poza tym nie zostawiajmy nadmiaru wody w podstawce. Nawadniajmy go przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej, może też być deszczówka. 

  • Wilgotność powietrza 

Polecamy regularne zraszanie rośliny miękką wodą albo ustawienie w jej pobliżu nawilżacza powietrza. Możemy też postawić doniczkę na kamykach z wodą. 

  • Temperatura

Optymalna temperatura dla skrzydłokwiatu to 18-24 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy również o wyniesieniu okazu na czas wietrzenia pomieszczenia. 

  • Choroby i szkodniki

Gdy na roślinie pojawiły się mszyce, wciornastki czy przędziorki, to musimy usuwać je ręcznie i potraktować ekologicznym środkiem owadobójczym. W przypadku pleśni należy ograniczyć podlewanie i poprawić wentylację w pomieszczeniu

Zobacz też:

Dracena gubi liście? Zimą po popularny problem, któremu możesz zaradzić

Sansewieria nie chce rosnąć? Ta odżywka sprawi, że przestanie się mieścić w doniczce

Nazywają je drzewkiem miłości. Sprawdź, jak je uprawiać, by pięknie kwitło

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin