Te warzywa możesz uprawiać na balkonie zimą. Niestraszny im mróz i śnieg
Nadejście zimy wcale nie musi oznaczać przerwy w uprawie warzyw. Wystarczy postawić na odpowiednie gatunki, które odporne są na ujemne temperatury oraz śnieg. W ten sposób możesz stworzyć namiastkę ogrodu na własnym balkonie. Dowiedz się, jak przygotować się na zimową uprawę warzyw oraz na jakie rośliny warto w tym przypadku postawić.
Świeże zbiory możliwe są również w okresie jesienno-zimowym. Wiele gatunków roślin dobrze radzi sobie w czasie mrozów oraz pod białą warstwą śniegu. Trzeba tylko wiedzieć, na jakie gatunki postawić oraz, jak o nie odpowiednio zadbać.
Zima to czas, w którym przyroda zapada w sen zimowy i zazwyczaj następuje przerwa od hodowli oraz uprawy roślin. Z małymi wyjątkowymi, ponieważ niektóre warzywa radzą sobie dobrze nawet w tak wymagających warunkach, jakimi jest śnieg czy mróz.
Do takich z pewnością należy jarmuż, którym można cieszyć się przez cały rok. To niezwykle mrozoodporna roślina, która co ciekawe, im jest bardziej przemarznięta, tym staje się smaczniejsza. Jarmuż bez problemu poradzi sobie zimową porą na balkonie, dlatego można mieć go zawsze pod ręką. Sprawdza się jako baza do sałatek, a także do smoothie czy zup.
Roszponka to również takie warzywo, które dobrze poradzi sobie na balkonie zimową porą. Jest prosta w uprawie, niskokaloryczna i w dodatku bogata w liczne witaminy. Jej liście można zbierać już kilka tygodni od chwili wysiewu. Wobec tego będą pod ręką nawet w mroźne dni.
Na balkonie można jednak posadzić nie tylko rośliny liściaste. Nieco większym wyzwaniem, ale wciąż wartym podjęcia próby, jest uprawa brukselki, a także selera naciowego czy pietruszki naciowej. Przy odpowiednich działaniach można uprawiać nawet rzodkiewkę.
Zobacz także: Zrób to, a woda w kranie ogrodowym nie będzie zamarzać. To prostsze, niż myślisz
Chcąc cieszyć się z udanej uprawy zimą, koniecznie trzeba zadbać o kilka szczegółów. Przede wszystkim należy zapewnić odpowiednią ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Sprawdzoną metodą ochrony przed mrozem jest agrowłóknina, która zabezpiecza przed niskimi temperaturami, ale jednocześnie dopuszcza powietrze, przez co rośliny nie gniją pod wpływem zbyt dużej wilgoci.
Zamiast agrowłókniny można również do ochrony roślin wykorzystać gałązki iglaste, które są naturalną i skuteczną metodą ochrony przed mrozem. W dodatku dobrze prezentują się na balkonie.
Jeśli rośliny posadzone są w donicach, warto je odpowiednio izolować. Dobrze sprawdzi się do tego owijanie jutą bądź słomą. To prosty sposób, aby uchronić korzenie warzyw przed zamarzaniem. W ten sposób tworzy się dobrą warstwę izolacyjną.
To, gdzie umieszczone są donice bądź skrzynie z warzywami również ma znaczenie. Najlepiej, aby stały blisko ściany, gdyż jest tam zwykle cieplej. Dodatkowo stanowi to również ochronę przed wiatrem. Ponadto warto zwracać uwagę czy rośliny otrzymują dostatecznie dużo światła, które może ograniczać między innymi gruba warstwa śniegu.
Może cię zainteresować: Te rośliny skutecznie walczą ze smogiem. Koniecznie posadź je w swoim ogrodzie
Zobacz też:
Kup w aptece i podlej monsterę. Nie zliczysz nowych liści
Skrzydłokwiat źle znosi sezon grzewczy? Wrzuć to do doniczki
Zadbaj w ten sposób o gwiazdę betlejemską. Bez problemu dotrwa do świąt