Te szkodniki najczęściej atakują rośliny ogrodowe. Sprawdź, jak je pokonać
Rośliny ogrodowe są narażone na atak szkodników przez cały sezon wegetacyjny. Ich obecność najczęściej rozpoznamy po przedziurawionych, przebarwionych czy nadgryzionych liściach. Mogą też uszkadzać korzenie i pąki kwiatowe. Sprawdź listę najpopularniejszych intruzów w ogrodzie. Dowiedz się też, jak je zwalczać.
Każdy ogrodnik marzy o pięknym, zadbanym ogrodzie, pełnym zdrowych kwiatów. Niestety szkodniki w mig potrafią zniszczyć wielomiesięczną pracę. Musimy więc stale monitorować rośliny i natychmiast przystąpić do działania, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy żerowania intruzów.
Na ogrodowych intruzów musimy zastosować odpowiednie środki, gdy tylko zauważymy objawy ich żerowania. Które szkodniki są zatem najpopularniejsze?
- Mszyce
Te owady są bardzo małe - mierzą od 2 do 4 mm, a ich barwa jest zielona, jasnożółta, biała albo czarna. Występują w koloniach i żerują na miękkich częściach młodych pędów oraz na spodniej stronie liści. Wysysają soki z roślin, powodując deformacje i skręcanie liści.
- Przędziorki
Te szkodniki zaliczamy do roztoczy. Mają żółty, zielony lub pomarańczowy kolor. Występują na spodniej stronie liści, tworząc drobne pajęczynki. W efekcie tracą one zdolność do fotosyntezy, przez co nie rosną i obumierają.
- Ćma bukszpanowa
Gąsienice ćmy bukszpanowej są owłosione o jasnozielonej barwie z czarnymi paskami i białymi kropkami. Ich żer powoduje usychanie liści, z czasem całkowicie ogołaca z nich krzewy.
- Ślimaki
Te szkodniki obgryzają i zjadają liście, a nawet kwiaty wielu roślin, pozostawiając niewielkie ilości śluzu. Swój żer rozpoczynają po zachodzie słońca i w nocy.
- Pędraki
Nazwa "pędraki" odnosi się do larw chrząszczy. Ich rozwój odbywa się w glebie i w tym czasie podgryzają korzenie, co powoduje zasychanie roślin. Mogą niszczyć nie tylko kwiaty ogrodowe, ale też warzywa i trawniki.
Mszyce możemy zwalczać naturalnymi opryskami zrobionymi z wrotyczu, czosnku czy pokrzywy. Działają na nie też preparaty na bazie oleju parafinowego albo rydzowego, stosowane również na przędziorki.
W przypadku ćmy bukszpanowej warto wdrożyć zabiegi zapobiegające jej żerowi. Mowa o rozkładaniu płachty i otrząsaniu krzewów. Polecamy też stosowanie pułapek feromonowych. Jeśli natomiast nastąpi inwazja szkodników, to robimy opryski preparatami biologicznymi albo tymi naturalnymi np. z szarym mydłem.
Ślimaki szybko wypędzimy z ogrodu naturalnymi sposobami. Warto posypać rośliny popiołem, żwirem albo skorupkami jaj. Będą stanowić one barierę nie do przejścia dla tych szkodników. Pędraki zwalczamy natomiast specjalistycznymi preparatami.
Zobacz też:
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną
Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły