Reklama
Reklama

Ćma bukszpanowa żeruje aż do października. W ten sposób szybko ją usuniesz

Ćma bukszpanowa wygląda niepozornie, jednak jest gatunkiem inwazyjnym i może poczynić w ogrodzie ogromne szkody. Atakuje głównie różne gatunki bukszpanu, doprowadzając nawet do całkowitego zniszczenia roślin. Na szczęście istnieją domowe metody zwalczania ćmy bukszpanowej. Jak się jej pozbyć szybko i skutecznie? Podpowiadamy.

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to inwazyjny w Europie gatunek motyla, należący do rodziny wachlarzykowatych. Pochodzi z Azji i został opisany naukowo w 1859 roku. W Europie pojawił się w drugiej połowie XX wieku, jednak w XXI wieku zaobserwowano wyraźny wzrost tych szkodników.

Larwy ćmy bukszpanowej żerują na różnych gatunkach bukszpanów i mimo niewielkich rozmiarów mogą nawet całkowicie zniszczyć krzewy. Wiele osób używa do zwalczania ćmy bukszpanowej środków chemicznych. Warto jednak wiedzieć, że można je skutecznie zwalczać również środkami naturalnymi. Czego użyć, by się ich pozbyć? 

Ćma bukszpanowa — jak wygląda? Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej?

Zaatakowany przez ćmy bukszpanowe krzew wyraźnie traci na wyglądzie. Liście rośliny mogą żółknąć, a nawet zbrązowieć. Pojawiają się na nich charakterystyczne gąsienice — zielone, z biało-czarnymi paskami. Ćma bukszpanowa żeruje od maja do października i w tym czasie może doprowadzić nawet do całkowitego wyniszczenia roślin.

To niebezpieczny szkodnik, którego w Polsce zaobserwowano po raz pierwszy w 2012 roku. Od tego czasu wyrządził potworne szkody w wielu ogrodach. Na początku ćma bukszpanowa prawie nie miała w Europie naturalnych wrogów. Z czasem jednak zaobserwowano, że rodzime gatunki ptaków zaczęły zjadać gąsienice. Podobnie czynią kury domowe, które zjadają zarówno motyle, jak i larwy, gdy spadną na ziemię.

Istnieją też sprawdzone sposoby na pozbycie się tych uciążliwych szkodników - zarówno chemiczne, jak i bezpieczniejsze, naturalne. Warto sięgnąć po nie, gdy tylko zaobserwujemy obecność larw na bukszpanie. 

Czytaj też: Ogrodnik podpowiada, co siać po pomidorach. Jedna roślina sprawdzi się najlepiej 

Ćma bukszpanowa — domowe metody. Naturalne sposoby zwalczania ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa to szkodnik, którego należy się szybko pozbyć, jeśli chcemy ocalić rośliny w ogrodzie. Szybko się rozprzestrzenia i jest w stanie nawet całkowicie zniszczyć krzew. Do zwalczania szkodników świetnie nadaje się na przykład szare mydło. Wystarczy zetrzeć kostkę (100 g) na tarce o małych oczkach, a następnie rozpuścić ją w 5 litrach gorącej wody. Po ostygnięciu roztworu przelewamy go do butelki z atomizerem i spryskujemy roślinę, powtarzając oprysk codziennie - aż do momentu, gdy larwy znikną. 

Do zwalczania ćmy bukszpanowej przyda się również mąka. Wystarczy rozsypać ją na bukszpanie i położyć pod krzewem kawałek folii. Już po kilku minutach na folii powinny pojawić się martwe larwy, ponieważ mąka odetnie im dostęp do tlenu. Zabieg należy powtarzać za każdym razem, gdy bukszpan zostanie zaatakowany przez szkodniki.

Zobacz też:

Zmieszaj i podlej zamiokulkasa. Liście będą duże i błyszczące

Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

Zrób to teraz, a na wiosnę nie zobaczysz chwastów w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby roślin | szkodniki w ogrodzie | działka | krzewy