Te szkodniki najczęściej atakują dracenę. Zrób to, gdy tylko je zobaczysz
Dracena jest rośliną, która cieszy się niemałą popularnością. Doceniana jest ona nie tylko za swój wygląd, ale także za to, że jest okazem stosunkowo łatwym do pielęgnacji. Niestety nie jest jednak ona odporna na ataki szkodników. Z tego względu warto wiedzieć, jak je zwalczać, a także jakie szkodniki najczęściej ją atakują. Podpowiadamy, jak skutecznie chronić dracenę.
Dracena bywa atakowana przez szkodniki. Na skutek ich obecności między innymi marnieją i żółkną liście rośliny czy pojawia się na nich niepokojący nalot. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać szkodniki, które upodobały sobie tę roślinę, a także jak sobie z nimi radzić. Sprawdź, jak chronić swoją dracenę przed inwazją niechcianych gości.
Na dracenie mogą pojawić się różnego rodzaje szkodniki roślin domowych. Jednak tę roślinę w szczególności upodobały sobie trzy gatunki, które mogą się szybko rozmnażać i doprowadzić do poważnego osłabienia naszej rośliny. Zaliczamy do nich:
- Wełnowce - to najczęściej spotykane szkodniki na dracenie. Można je rozpoznać po charakterystycznym nalocie na liściach oraz pędach. Wysysają one soki z rośliny, osłabiając liście, które żółkną i opadają. Wełnowce możemy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki, mechanicznie lub zastosować preparaty chemiczne, które dostaniemy w sklepie ogrodniczym.
- Wciornastki - to drobne owady, które uszkadzają liście draceny i tworzą na nich srebrne paski. Ich larwy oraz dorosłe osobniki zazwyczaj znajdziemy na spodniej stronie liści. Chcąc zapobiec ich pojawianiu się, unikajmy zraszania liści. Natomiast kiedy szkodniki się już pojawią, to należy użyć środków chemicznych, by je zwalczyć, a następnie przesadzić dracenę do nowego podłoża, aby pozbyć się larw.
- Tarczniki - są to szkodniki, które atakują liście draceny i wysysają z nich soki. Niestety ciężko je dostrzec, ponieważ kryją się pod twardymi, okrągłymi tarczkami. Zazwyczaj znajdziemy je na spodniej stronie liści. O ich obecności świadczy zła kondycja liści - stają się suche, mają żółte plamy i opadają. Szkodników tych możemy pozbyć się mechanicznie, używając szczoteczki lub stosując specjalne preparaty.
Czytaj również: Usuń te rośliny z ogrodu, nim zacznie się sezon. Przyciągają kleszcze
Wiedząc już, jak walczyć z najczęstszymi szkodnikami draceny, warto także mieć świadomość, co robić, aby nie musieć podejmować tych działań i już zawczasu zapobiec ich pojawianiu się. Przede wszystkim musimy regularnie kontrolować nasze rośliny, dzięki czemu w razie problemu, szybko wykryjemy obecność nieproszonych gości, zanim zdążą one osłabić dracenę.
Nie bez znaczenia jest także to, jakie warunki uprawy zapewnimy naszej roślinie. Dracena najlepiej rozwija się w miejscu jasnym o rozproszonym świetle. Nie stawiajmy jednak doniczki w pobliżu kaloryferów lub w miejscu, gdzie są przeciągi. Takie warunki osłabiłyby roślinę i sprawiły, że będzie bardziej podatna na szkodniki.
Istotne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Wystarczy, że wykorzystamy do tego nawilżacze powietrza lub po prostu postawimy w pobliżu rośliny naczynia z wodą. Nie zapominajmy również o bezpośredniej ochronie przed szkodnikami. W tym celu warto stosować naturalne metody, takie jak np. spryskiwanie liści draceny roztworem z mydła potasowego. Dobrze sprawdzi się również olejek neem, który odstrasza szkodniki i jest bezpieczny dla roślin.
Zobacz też:
Te rośliny warto posadzić w ogrodzie. Skutecznie odstraszą komary
To najlepsze pomidory do przetworów. Wysiej je w tym roku, a nie pożałujesz